Poniedziałek, 6 lutego 2023

12 413 mieszkańców Stalowej Woli i okolic skorzystało w 2022 roku z możliwości wypożyczenia książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. A wypożyczono w sumie blisko 206,5 tys. tytułów. To o ponad 12 tysięcy więcej niż rok wcześniej – wynika z podsumowania.

Wzrosła także ilość wypożyczonych audiobooków: z 7297 do 7875. Coraz większym powodzeniem cieszy się również wprowadzona niedawno usługa wypożyczania gier. Jak się okazuje, korzysta z niej spore grono użytkowników. Po planszówki i gry logiczne w 2022 roku sięgnięto 686 razy, a można wybierać w sumie już ze 145 tytułów.

“Cieszy, że czytelnictwo w Stalowej Woli, po zawirowaniach związanych z obostrzeniami sanitarnymi i zamykaniem biblioteki wzrasta. Dla przypomnienia, w roku 2020 odwiedzający MBP wypożyczyli ponad 170 tysięcy pozycji książkowych, w roku 2021 było to już 195 tysięcy książek, a w 2022 jest to już 206,5 tysiąca pozycji” – porównuje Ewa Biały, dyrektor MBP w Stalowej Woli.

Czytelnicy stalowowolskiej książnicy, w Bibliotece Głównej i jej czterech Filiach, mają do dyspozycji dokładnie 244.002 książki i niemal 8300 audiobooków. Na miejscu mogą zapoznać się z 97 tytułami prasowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

A co wypożyczano w 2022 roku najczęściej?  „Mitologia” Parandowskiego została wypożyczona 104 razy, zaś komiks „Szkoła Latania” 92 razy, a po „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek sięgnięto 63-krotnie. Tylu czytelników przeczytało również „Zniewolonych” Edyty Świętek. Dorośli chętnie sięgali również po „Wojenną miłość” Joanny Jax (58 razy) oraz „Przeklętych” Edyty Świętek (57).

Jeśli chodzi o audiobooki, tu prym wiodły: „Zadziorna baronówna” Urszuli Gajdowskiej i „Wianek z lawendy” Agnieszki Olejnik. Najchętniej pożyczanymi grami były „Ubongo”, „Wsiąść do pociągu” i „Co za emocje!”.

Katalog online MBP pozwala na zarezerwowanie przez czytelnika interesującej go pozycji bibliotecznej. W minionym roku najdłuższą kolejkę oczekujących zanotowała książka „Gdzie śpiewają raki”, której autorką jest Delia Owens. Czekało na nią 23 osoby. Nie inaczej jest i teraz.

Z zajęć, warsztatów i spotkań organizowanych przez MBP w minionym roku skorzystało w sumie 23,5 tysiąca osób.

Biblioteka realizowała również projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Dzięki niemu najmłodsi mieszkańcy Stalowej Woli mogą liczyć przy zapisaniu ich do biblioteki na bezpłatne wyprawki czytelnicze z Instytutu Książki. W 2022 roku wydano 140 takich wyprawek w języku polskim oraz 5 w języku ukraińskim.

W 2022 roku stalowowolska biblioteka zdobyła wyróżnienie w konkursie na najciekawsze wydarzenie w ramach Tygodnia Bibliotek 2022. „Biblioteka – świat w jednym miejscu” organizowane przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie. Została wyróżniona również za realizację jednego z najciekawszych pomysłów w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek 2022”, organizowanej przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Stalowowolskie bibliotekarki i bibliotekarze zdobyli nagrodę za najciekawszą relację z wydarzeń zorganizowanych w ramach akcji „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe” zorganizowaną przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i wydawnictwo Story House Egmont.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. FB