Poniedziałek, 22 kwietnia 2024
Niech żałują ci, co nie byli na tych Targach!

W niedzielę 21 czerwca zakończyła się trwająca od piątku 19 kwietnia XI edycja Targów Książki w Białymstoku. Wzięło w nich udział 85 wydawców, odbyły się spotkania z 58 autorami. Z największym zainteresowaniem spotkali się Katarzyna Nosowska, prof. Jerzy Bralczyk, Jacek Fedorowicz, Wojciech Chmielarz, Jakub Żulczyk, Janusz Leon Wiśniewski i Wojciech Bonowicz, a przede wszystkim Weronika Anna Marczak, autorka cyklu „Rodzina Monet” (Wydawnictwo You&YA) oraz inne autorki z kategorii Young Adult. Organizatorzy przygotowali dla wielotysięcznej grupy ich miłośniczek odrębną „ścieżkę dostępu”, która nie kolidowała z ekspozycją na targowych stoiskach.

Mimo że impreza odbywa się na Stadionie Miejskim, sporo oddalonym od centrum, to frekwencja przekroczyła oczekiwania.

– Targi nie skończyły się w niedzielę o godz. 16, jak planowaliśmy, ale o godz. 18.30, bo publiczność nie dała zakończyć w terminie! To jest fenomen na skalę Polski! Katarzyna Nosowska podpisywała właśnie do wpół do siódmej! Wszyscy autorzy, którzy byli w niedzielę na Targach, zapowiedzieli przyjazd w przyszłym roku. Będzie problem z przyjęciem większej liczby wydawców, ale na pewno kilkanaście dodatkowych miejsc znajdziemy. Frekwencja była znacznie wyższa niż przed rokiem, która wydawała mi się rekordową, ale okazało się, że nie mam racji. Była maksymalna, już się nie dało przejść. Otwieraliśmy okna, aby było więcej powietrza. Nie chcę teraz określać, jak była wysoka, ale na pewno znacznie większa niż rok temu, a szacowaliśmy ją na 25 tys. osób. Najwięcej czytelników było w niedzielę. Niech żałują ci, co nie byli na tych Targach! – przekazał Bibliotece Analiz Andrzej Kalinowski, prezes zarządu Fundacji Sąsiedzi, główny organizator białostockiej imprezy, tuż po jej zakończeniu.

Wydawcy zgodnie podkreślali, że białostockie Targi są wyjątkowe pod względem atmosfery, jaka tam panuje, wielkiego zainteresowania czytelników w każdym wieku i okazją do spotkania środowiskowego.

Więcej o XI Targach Książki w Białymstoku w najbliższym numerze dwutygodnika “Biblioteka Analiz”.

 

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. PD