Czwartek, 11 lipca 2019
Wojsławice 19-21 lipca

Nie przez przypadek wydarzenie odbywa się w Wojsławicach (mała wioska 23 km od Chełma, 40 km od Zamościa, 86 km od Lublina). To miasto rodzinne najpopularniejszego degenerata wśród bohaterów literackich – Jakuba Wędrowycza, postaci stworzonej przez Andrzeja Pilipiuka.

20 lipca zaplanowano premierę najnowszej książki Andrzeja Pilipiuka o przygodach Jakuba Wędrowycza – “Karpie bijem” (Fabryka Słów).

Organizatorem Dni Jakuba Wędrowycza jest Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza”. To interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku.

“W tym roku spodziewamy się uczestnictwa około 500 uczestników z całej Polski. Największą grupę uczestników stanowią studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Impreza poświęcona jest literaturze, grom i sztuce, głównie o tematyce fantastycznej. Co roku odwiedza ją kilku literatów, w tym oczywiście Andrzej Pilipiuk. Podczas trzech dni imprezy będzie miało miejsce ponad 50 wydarzeń. Będą to: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i fabularne, fire show, pokazy walk, pokazy tańca, jak również koncerty. Impreza ma charakter wakacyjnego spotkania i jest luźno powiązana z książkowym bohaterem, historią regionu oraz fantastyką i różnego rodzaju grami” – informuje organizator.

Autor: Ewa Tenderenda-Ożóg