Czwartek, 13 czerwca 2024

Od 20 do 23 kwietnia w Kutnie odbędzie się XX edycja Festiwalu Złoty Środek Poezji.

To jeden z najstarszych poetyckich festiwali w Polsce. Pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem (do 2013 roku) Festiwalu ZŚP był poeta, animator kultury i dziennikarz Artur Fryz.

Partnerem wydarzenia, tak jak w latach poprzednich, jest Dom Literatury w Łodzi. To tam odbędzie się pierwsze festiwalowe spotkanie z osobami poetyckimi nagrodzonymi w ostatnich latach w konkursie Złotego Środka na debiutancki tom poetycki.

Dom Literatury będzie też odpowiadał za stoisko książkowe podczas festiwalu w Kutnie oraz przekaże książki na nagrody w konkursach poetyckich towarzyszących festiwalowi.

W tym roku jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalowych będzie premiera publikacji przygotowanej specjalnie na tę okazję – „Pośrodku dzikiego boiska. Antologia wierszy poetek i poetów Złotego Środka 2005-2024″. Redaktorem Atologii jest Jakub Kornhauser, koordynatorką projektu Ola Kołodziejek, od 2017 opiekunka festiwalu i kuratorka wszystkich działań festiwalowych.W antologii znalazły się wiersze 71 poetek i poetów nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. A. Fryza na debiutancki tom poetycki przez 20 lat trwania festiwalu. Antologia to zbiór wierszy zarówno z debiutanckich, nagrodzonych tomów jak i wierszy nowych, nigdzie niepublikowanych. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W programie tegorocznego festiwalu m.in.: spotkanie z autorkami i autorami, którzy znaleźli si w antologii (Wojciech Giedrys, Mariusz Więcek, Katarzyna Michalczak, Jakub Przybyłowski, Szymon Słomczyński, Zyta Bętkowska, Paweł Gawlik, Julek Rosiński), projekcja filmu „YONA” opowiadającego o życiu legendarnej poetki izraelskiej Yony Wallach, III Otwarte spotkanie dla osób czytających i piszących wiersze POCIĄG DO POEZJI, XVII Ogólnopolski Turniej Jednego wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca, wręczenie nagród w IV edycji konkursu poetyckiego WYCIĄGI Z SZUFLADY- Koncert BAJZLA

Podczas festiwalu zostanie ogłoszony werdykt jury XX Ogólnopolskiego Konkursu im. Artura Fryza na najlepszą debiutancką książkę poetycką 2023 roku.

 

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: ekutno.pl