Wtorek, 18 czerwca 2024
Nowy Pomocnik Historyczny Polityki

19 czerwca trafi do  sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: „Za króla Sasa,  czyli Niemcy na polskim tronie”.

Czasy saskie mają zwykle czarny PR, kojarzą się z rozpiciem i obżarstwem, zdegenerowaniem i korupcją elit, polityczną zależnością od obcych potęg. W roli złych występują tu August II i August III z dynastii Wettynów, elektorzy Saksonii. Przyjęło się, że Wettynowie, najdłużej panujący ród Europy, nie sprawdzili się w  jako elekcyjni królowie Rzeczpospolitej i nie uratowali państwa polsko-litewskiego.

Czy rzeczywiście tak było? Najnowsze badania historyczne dostrzegają mocne strony unii personalnej Saksonii, Polski i Litwy. Otwarto pierwszą bibliotekę publiczną, założono Collegium Nobilium, szkołę, która wykształciła przyszłych reformatorów państwa. Polskie oświecenie ma swoje korzenie właśnie w epoce saskiej.

Pomocnik skupia się nad tym, jak Sasi wpłynęli na losy Rzeczpospolitej, jakich reform starali się tu dokonać i z jakim skutkiem, jak modernizowali np. Warszawę i co tu po sobie zostawili.  Przedstawiamy także poczet najwybitniejszych władców tej dynastii, rządzących Saksonią przez prawie 830 lat.

Partnerem wydania jest Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie.

Pomocnik Historyczny POLITYKI „Za króla Sasa” już w sprzedaży wersji papierowej, cyfrowej i w formie audiobooka:

  1. Od 19 czerwca w dobrych punktach sprzedaży prasy

już teraz w sklepie internetowym POLITYKI: https://sklep.polityka.pl/za-krola-sasa-czyli-niemcy-na-polskim-tronie.html

  1. w serwisie internetowym POLITYKA.PL – o ile jesteś już subskrybentem wersji Premium lub Uniwersum
Podaj dalej
Źródło: Polityka