Wtorek, 12 listopada 2024
Promocja w Klubie Księgarza – za każdym stoi jakaś historia

Wydawnictwo Muza zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Rogowskim, autorem książki „Za tamtymi drzwiami”, które odbędzie się w środę 20 listopada o godz. 18 w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24. Prowadzenie: dr hab. Jacek Wasilewski, fragmenty książki przeczyta Andrzej Chyra.

Wydawca o książce: Fenomen pamięci dla jednych sprowadza się do samego procesu zapamiętywania, dla drugich do przekazywania innym tego, co w pamięci zapisane, aby trwało w czasie. Kiedyś przy świątecznym stole opowiadał o tym dziadek, potem ojciec, teraz przychodzi kolej na nas, a najmłodsi słuchają, jak kiedyś było. Gdy rodzina się rozrasta, pojawiają się żony, mężowie, synowe czy zięciowie, opowieści przybywa. Dziadek był na wojnie, teścia wywieźli na Syberię, ojciec budował drogę. Za każdym stoi jakaś historia.

Z recenzji Tomasza Zb. Zaperta, jaka ukaże się w „Magazynie Literackim KSIĄŻKI”: Siedemnaście opowiadań. Z każdego rezonuje człowieczy los, że zacytuję refren piosenki Anny German. Zazwyczaj zasłyszany, albo zaobserwowany. Zawsze wpisany w historię. Na ogół regionalną. Przeważnie usytuowaną na obszarze Kielecczyzny, rodowodowo związanej z autorem.

Autor jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Nauki, nadzoruje Departament Szkolnictwa Artystycznego oraz Departament Mediów i Sektorów Kreatywnych. Urodził się w 1957 roku w Kielcach. Jest doktorem nauk społecznych, absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW i studiów podyplomowych SGH. Adiunkt i kierownik Laboratorium Badań Telewizyjnych i Filmowych Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Wykładowca Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Specjalizuje się w problematyce finansowania mediów publicznych, zarządzania jakością w mediach i kulturze oraz filmu jako instrumentu komunikacji społecznej. Twórca i scenarzysta.

W latach 1990-95 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Organizacyjno-Prawnego Komitetu Kinematografii. Był pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu filmowego „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W latach 1999-2002 pełnił funkcję dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 2010-2016 Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 1987 roku otrzymał nagrodę im. Wyspiańskiego, w 2000 roku Złoty Krzyż Zasługi RP, a w roku 2018 nagrodę 100-lecia ZAiKS.

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: MKiDN