środa, 21 września 2022

Już jutro w Kołobrzegu początek 27. TransPortu Literackiego, festiwalu Biura Literackiego, który będzie odbywał się w cztery kolejne dni w Kołobrzegu.

“Poszerzona o Trans nazwa najstarszego festiwalu literackiego w Polsce zwiastuje bardzo atrakcyjny program, który zainaugurują w czwartek o godz. 17 spotkania zapoznawcze w dwudziestu jeden tegorocznych Pracowniach – czytelniczych, księgarskich, literackich i przekładowych” – zapowiada organizator.

Przez trzy festiwalowe dni zajęcia prowadzić będą: dla księgarzy – Dariusz Bugalski, Natalia Malek, Małgorzata Narożna, Katarzyna Stoparczyk, Aleš Šteger, Marek Vadas, dla czytelników: m.in. Ola Bbudka, Inga Iwasiów, Barbara Piegoń-Adamczyk i Piotr Śliwiński, a dla tłumaczy – Miłosz Biedrzycki, Filip Łobodziński oraz Bohdana Zadura.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonają Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu Tadeusz Kielar oraz Dyrektor Biura Literackiego i festiwalu TransPort Literacki 27 Artur Burszta.

Wydarzenie to płynnie, bez przerwy, przejdzie w prezentację 100 wierszy wolnych z Ukrainy – z udziałem na żywo Ołeksandra Irwancia, Hałyny Kruk i Bohdana Zadury oraz Serhija Żadana w formie online. Całość poprowadzi Dariusz Bugalski.

Piątkowy poranek to Rozruch wyobraźni zaplanowany już na godz. 8. Taniec na plaży – rozruch taneczny z elementami rozciągania i jogi – zostanie poprowadzony przez Kamila Czarneckiego. Jazda na rowerze odbędzie się z Jakubem Kornhauserem. W planach – zwiedzanie okolicy. Joga w Grzybowie – medytacja z poezją na plaży – zostanie poprowadzona przez Joannę Roszak. Całość dopełni Nordic walking – spacery po plaży i okolicznych leśnych szlakach. Po śniadaniu, które rozpocznie się o godz. 7, początek piątkowych zajęć w Pracowniach.

Tego samego dnia odbędzie się specjalne wydarzenie dla dzieci z kołobrzeskich szkół podstawowych. Będzie to prezentacja „Ucieczki” Marka Vadasa z udziałem Katarzyny Stoparczyk oraz Konrada Pawickiego.

W samo południe nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski. W tym roku to aż dwanaścioro poetek i poetów, prozaiczek i prozaików: Iwona Bassa, Aleksandra Byrska, Barbara Frączyk, Bartosz Horyza, Zofia Kiljańska, Szymon Kowalski, Mirek Kulisz, Patryk Kulpa, Patrick Lleftwich, Ola Lewandowska, Marta Lipowicz i Alicja Sawicka.

Zaplanowano takze wydarzenie z cyklu Nowy europejski kanon literacki. Tym razem poetycki: z udziałem Claudiu Komartina, Aleša Štegera i Mai Urban, tłumaczy Miłosza Biedrzyckiego i Jakuba Kornhausera.

W trakcie festiwalu zaplanowana jest światowa premiera książki Nicka Cave’a i Seána O’Hagana “Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia” w przekładzie Tadeusza Sławka z rozmowami online z Seánem O’Haganem i Francisem Bickmorem oraz czytaniem Nicka Cave’a na ekranie, poprowadzone przez dziennikarkę Radia 357 Olę Budkę.

W sobotę o godz. 12 zaczną się czytania dedykowane Adamowi Mickiewiczowi, z udziałem: Miłosza Biedrzyckiego, Dariusza Bugalskiego, Heleny Burdzińskiej, Aleksandry Byrskiej, Łukasza Cabajewskiego, Jacka Dehnela, Michała Domagalskiego, Janki Harasimowicz, Anouk Herman, Aleksandry Kasprzak, Katarzyny Klein, Adriana Korlackiego, Jakuba Kornhausera, Mari Krzywdy, Jakuba Kurzyńskiego, Natalii Malek, Joanny Mueller, Katarzyny Ożgo, Zofii Pacześnej, Jakuba Pszoniaka, Natalii Roguz, Joanny Roszak, Karoliny Sałdeckiej, Katarzyny Szaulińskiej, Daniela Tamkuna, Antoniny Tosiek i Marcina Wilkowskiego.

To będzie też wielki finał piątej edycji konkursu na Wiersze i opowiadania doraźne. Poznamy również laureatkę lub laureata nowej nagrody literackiej Koło brzegu poezji i prozy, przyznawanej przez kołobrzeską młodzież za najlepszy wiersz lub opowiadanie z festiwalowej książki.

Zaplanowano również spotkanie z jedną z najważniejszych koreańskich autorek Kim Yideum oraz tłumaczem jej cenionej na całym świecie Histerii – Lynnem Suhem.

Szczegółowe informacje: https://www.biuroliterackie.pl/biuletyn/transport-literacki-27-przystanek-po-przystanku/

Podaj dalej
Autor: ET