środa, 20 października 2021
Kto będzie mógł otworzyć sklep?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację uszczelniającą zakaz handlu w niedziele. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 lutego 2022 roku, a ograniczyć mają przede wszystkim otwieranie sklepu metodą “na placówkę pocztową”.

Po zmianach m.in. otworzą się sklepy świadczące usługi pocztowe, które z tytułu takiej działalności uzyskują co najmniej 40 proc. przychodów.

Działania sieci handlowych sugerują wręcz, że firmy, które dotychczas nie korzystały z metody “na placówkę pocztową”, zrobią to na ostatnie tygodnie funkcjonowania obecnych przepisów, by coś uszczknąć z niedzielnego tortu – czytamy w serwisie Money.pl.

Nieco inaczej ma się sytuacja w przypadku sklepów osiedlowych działających na zasadzie franczyzy. W ich przypadku przedsiębiorcy podpisują umowę franczyzową z siecią handlową, a więc w uproszczeniu są właścicielami sklepu, którym zarządzają. Jeżeli więc staną sami za ladą w niedzielę, to punkt będą mogli otworzyć. W ten sposób otwiera się większość placówek Żabka Polska.

Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w rozmowie z Money.pl przestrzega, że jeżeli dalej będzie się w Polsce ograniczać prawem funkcjonowanie sektora handlowego, to w praktyce firmy handlowe będą coraz mocniej stawiać na procesy automatyzujące zakupy ( sklepy bezobsługowe i rozwój usług delivery). A to z kolei odbierze miejsca pracy dziś zatrudnionym w tym sektorze.

Nowelizacja przewiduje także ułatwienia dla osób prowadzących małe, lokalne sklepy. Rozszerzono bowiem zapis, który pozwala na otwieranie sklepu w niedzielę wtedy, gdy obsługuje w nim właściciel lub członek jego najbliższej rodziny. Ustawodawca rozszerzył tę grupę także małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Osoby te nie mogą być pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy.

Podaj dalej
Autor: ET