Czwartek, 25 października 2007


Zakład Poligraficzno-Wydawniczy Pozkal


88-100 Inowrocław, ul. Cegielna 10/12, tel. (052) 3542700, fax (052) 3542705

http://www.pozkal.com.pl, e-mail sekretariat@pozkal.com.pl

 

Zakład Poligraficzno-Wydawniczy Pozkal powstał w 1986 roku. Jego właściciel, Tadeusz Chęsy, dysponował wówczas skromnymi warunkami lokalowymi i ubogą bazą wytwórczą, a załoga składała się zaledwie z dwóch pracowników.


W miarę upływu lat stopniowo dokupowano kolejne maszyny i urządzenia poligraficzne, rozszerzano asortyment produkcji oraz zwiększono zatrudnienie.


W 1993 roku, już w nowych pomieszczeniach, pracowało 70, a w 1995 roku – sto osób. Trzy lata później Tadeusz Chęsy przejął w wyniku przetargu, posiadającą ponad stuletnią tradycję, ale chylącą się ku upadkowi Drukarnię Kujawską. Zakupione obiekty i wyposażenie zostało poddane gruntownym modernizacjom, natomiast stu członków załogi, którym groziła utrata pracy, znalazło zatrudnienie w Pozkalu.


W ostatnim pięcioleciu zakład wzbogacił się o wiele nowoczesnych maszyn. Nie stosuje się tu szkodliwej dla zdrowia pracowników technologii typograficznej, lecz offsetową.


Z inicjatywy właściciela organizowane są w Inowrocławiu liczne imprezy kulturalne, zwłaszcza w ramach obchodów Dnia Drukarza. Te ostatnie, na które zapraszani są przedstawiciele drukarń z całej Polski, służą m.in. integracji środowiska.


Zakład wykonuje pełen zakres produkcji dziełowej – prepress, press i postpress. Oferuje także usługi transportowe. Wyposażenie przygotowalni stanowią dwie naświetlarki CTP: Fujifilm Luxel 9000 i Screen PTR 9600. Skład drukarni tworzy dziewięć maszyn. Siedem z nich to „arkuszówki” – jeden dwukolorowy Heidelberg SORMZ i sześć MAN Rolandów – dwa dwukolorowe: R702, pięciokolorowe: R305, R705, R705+L i dziesięciokolorowy R710. Natomiast dwie zwojowe (1+1, 2+2) to: Ultraset 72 i Zirkon Forta. Dział introligatorski dysponuje czterema liniami: dwoma do szycia drutem – Müller Martini 235 i 335, do oprawy klejonej Kolbus Ratiobinder, do oprawy twardej Kolbus BF522. Ponadto posiada: maszynę do okładek Kolbus DA36 i do okładek zintegrowanych Petratto SAB 100, cztery gilotyny marek Wohlenberg i Perfecta, pięć falcerek – MBO, Stahl, GUK i trzy niciarki Astronic 180.


Zlecenia pozyskiwane są na drodze sprzedaży bezpośredniej oraz dzięki udziałowi w targach.


Rok 2006 był ważny w dziejach przedsiębiorstwa. Obchodzono wówczas jego 20-lecie. Otwarto nowy biurowiec, a także wprowadzono nowe logo. Park maszynowy powiększył się o offsetową maszynę arkuszową MAN Roland 702, natomiast do listy zdobytych trofeów dołączono Złotego Gryfa przyznanego w konkursie Polskiej Izby Druku za „Kalendarz Gdański 2006”.

 

Średnia liczba zleceń realizowanych miesięcznie i przeciętny nakład zlecenia według rodzajów oprawy
 

 

Podaj dalej