Poniedziałek, 5 czerwca 2023
Mocni autorzy, wysoka frekwencja, dobra pogoda

W niedzielę 4 czerwca zakończył się trzydniowy Festiwal Książki w Opolu. Była to siódma edycja tej bardzo sympatycznej imprezy. Jej organizatorem jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, a pomysłodawcą i inicjatorem drukarnia Opolgraf. Wydarzenie, które wspiera Miasto Opole, a głównym partnerem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, odbyło się w plenerze na Placu Wolności, gdzie zielony park zmienił się, jak w latach poprzednich, w tętniące życiem Miasteczko Literackie, oraz w pomieszczeniach pobliskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej.

– Wszystkie trzy dni były bardzo udane. Bardzo ważny czynnikiem sukcesu była pogoda, która dopisała. Spowodowało to, że frekwencja była bardzo wysoka, przyszło bardzo wiele osób, które kupowały książki, a także gry planszowe i zabawki. Organizatorzy dopilnowali wszystkiego, do tego stopnia, że wolontariusze chodzili i częstowali wydawców wodą, co w upalne dni jest bardzo potrzebne. Była bardzo mocna oferta spotkań autorskich, były bardzo znane nazwiska, które ściągały tłumy. Tak też było z autorkami dla czytelniczek z pokolenia Young Adult. Do nich były długie kolejki, ale organizatorzy bardzo sprawnie zorganizowali wielogodzinne podpisywanie w taki sposób, aby nie blokować stoisk innych wydawców. Dla Naszej Księgarni był to również dobry czas, odwiedziło nas bardzo dużo ludzi. Nie mieliśmy tym razem spotkań autorskich, ale utarg był świetny i za rok będziemy tu na pewno – przekazał Bibliotece Analiz Bartosz Renans z Naszej Księgarni tuż po zakończeniu opolskiego Festiwalu.

Podczas tego największego wydarzenia literackiego i największych targów książki na Opolszczyźnie, w których uczestniczyło 100 wystawców, dopisali popularni autorzy, wśród których byli: Remigiusz Mróz, Aleksander Kwaśniewski, prof. Jan Miodek, Maria Peszek, Wojciech Chmielarz, Marek Kamiński czy Beata Pawlikowska i Magdalena Rigamonti.

Do prof. Jana Miodka ustawiła się bardzo długa kolejka.  – Myślę, że się uporam. Zresztą sama przyjemność, bardzo to lubię. Zawsze mówię, że po Tarnowskich Górach, Wrocławiu, Opole to jest moje trzecie miasto w Polsce – powiedział profesor.

– Dziś w Polsce większe kwalifikacje do bycia prezydentem ma autor kryminałów niż doktor prawa – stwierdził Aleksander Kwaśniewski, który promował wydaną w maju książkę, wywiad rzekę „Prezydent” (Znak). Spotkanie z byłym prezydentem Polski prowadził Aleksander Kaczorowski, znany tłumacz, eseista i dziennikarz, który wywiad z nim przeprowadził. Prezydent przyciągnął tłumy. Do podpisywania książki i możliwości wspólnego zdjęcia ustawiali się czytelnicy w każdym wieku. Przy tym samym stole książki podpisywał Remigiusz Mróz, do którego prowadziła osobna długa kolejka.

Jak można było oczekiwać, wielką atrakcją Festiwalu Książki w Opolu była obecność Weroniki Anny Marczak, autorki hitowej wśród młodzieży sagi „Rodziny Monet”. Ustawiła się gigantyczna kolejka, którą uznano za najdłuższą w historii festiwalu, bo „młodzi kochają książki Weroniki Anny Marczak”, jak wielokrotnie powtarzano. Celem było oczywiście uzyskanie dedykacji od ukochanej pisarki i wspólne zdjęcie, które natychmiast pojawia się w internecie.

W ramach festiwalu odbyło się wiele wydarzeń, między innymi warsztaty ,,Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać?”, które poprowadził Mikołaj Marcela, nauczyciel akademicki i autor książek. – Te warsztaty są kontynuacją działań, które podjąłem wraz z wydaniem książki ,,Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać?”. Chciałbym tymi warsztatami zwrócić uwagę na to, co możemy zrobić w szkole, żeby zmienić nasz system edukacji, stwierdził Mikołaj Marcela.

Pierwszego dnia festiwalu w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja branżowa zatytułowana „Ochrona środowiska w branży poligraficznej oraz wydawniczej”. Nadleśniczy Marek Cholewa, przedstawiciel Lasów Państwowych, w sugestywny sposób przedstawił politykę tej instytucji na rzecz pozyskiwania surowca do produkcji książek, a prof. dr hab. inż. Radosław Mirski, kierownik Katedry Mechanicznej Technologii Drewna na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprezentował uporządkowaną systematykę historii papieru i jego rodzajów. Natomiast Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki i wiceprezeska Europejskiej Federacji Wydawców (FEP), skoncentrowała się na kwestii certyfikacji papieru, zaś Bartosz Mazurkiewicz, prezes fundacji Fabryka Inspiracji i wiceprezes zarządu drukarni Opolgraf, podkreślił znaczenie zrównoważonego rozwoju w działalności poligraficznej. Zaprezentował przy tym działania drukarni Opolgraf, która posiada oba certyfikaty FSC i PEFC, o jakich dyskutowano podczas spotkania, i prowadzi akcję „Jedno zrealizowane zamówienie, to jedno posadzone drzewo”. Zaprosił wydawców, aby w przyszłym roku sprawdzili, ile nowych drzew zostało posadzonych w ramach tych działań. Spotkanie moderował Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i członek zespołu Biblioteki Analiz.

 

Otwarcie festiwalu – na zdjęciu od lewej: Marcin Duda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Judyta Gralka, wiceprezes Fundacji Fabryka Inspiracji, Bartosz Mazurkiewicz, prezes fundacji Fabryka Inspiracji i wiceprezes zarządu drukarni Opolgraf, Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, oraz Katarzyna Zawadzka, dziennikarka Radia Opole, prowadząca program festiwalowy. (foto: pd)

Panel – na zdjęciu od lewej: prof. Radosław Mirski, nadleśniczy Marek Cholewa, prezes Bartosz Mazurkiewicz, prezeska Sonia Draga i Piotr Dobrołęcki. (foto: Opolgraf)

 

Podaj dalej
Autor: (fran)