środa, 9 października 2019
Opłacało się poczekać

Na wyprawkę szkolną polska rodzina deklarowała, że przeznaczy średnio 1718 zł. Badanie Deloitte “Szkolny barometr cenowy” wskazuje, że najwięcej – bo nawet 245 zł – oszczędzili ci rodzice, którzy wyczekali z zakupem wyprawki szkolnej do ostatniej chwili.

Tymczasem tylko 2 proc. Polaków zostawiło zakupy na wrzesień – wynika z raportu Deloitte.

Na podstawie analizy ofert 550 sklepów internetowych badacze wykazali, że na największe promocje konsumenci mogli liczyć w trzecim i czwartym tygodniu sierpnia. “W sierpniu byliśmy też świadkami bardzo dużej ofensywy marketingowej sieci handlowych, które kusiły rodziców korzystnymi ofertami i promocjami. Sprawdziliśmy więc, czy w przypadku sklepów online rzeczywiście były one tak atrakcyjne, jak w przekazach reklamowych” – wyjaśnia Agnieszka Szapiel, menedżer w dziale konsultingu Deloitte.

“Nie zmienia to faktu, że im bliżej końca wakacji, tym ceny niektórych produktów szły w górę w porównaniu na przykład z lipcem. W drugiej połowie sierpnia największe wzrosty cen były widoczne w kategoriach: drukarki / skanery, tablety, czytniki e-booków, plecaki / tornistry, podręczniki i lektury” – czytamy w raporcie.

“Przed rozpoczęciem roku szkolnego sklepy są pod presją konkurencji, co wymusza rabaty. Z kolei po 1 września sytuacja się odwraca i obniżki cen tracą na znaczeniu. Teraz to rodzice są pod presją czasu, więc kluczowa staje się dostępność produktów w danym sklepie. Korzyści wynikające z wygody usprawiedliwiają wtedy wyższe ceny, przynajmniej w tej chwili, bo w czasie tak intensywnych sezonów zakupowych sytuacja potrafi zmieniać się nawet co godzinę” – podkreśla Jakub Kot, Prezes Dealavo.

Jak wyglądała sprzedaż podręczników w ostatnim sezonie i jak bardzo zdominowała inne kategorie pisze Renek Mendruń w “Bibliotece Analiz” nr 18/2019

Stresogenne podręczniki – „Księgarze, jak co roku we wrześniu, nie mogą wyjść z podziwu, co skłania klientów do zakupu podręczników, zeszytów, ołówków po 1 września? Skoro my wiemy, jakie książki obowiązują w każdej szkole, to skąd taki brak wiedzy u uczniów i ich rodziców? Zmasowane zamówienia powodują zapaść w magazynach z podręcznikami, dostarczaniem przez firmy kurierskie, a nawet awarie serwerów” – cały artykuł w numerze 17/2019 “Biblioteki Analiz”.

Bądź na bieżąco >>> zamów prenumeratę

 

 

Autor: ET
Źródło: Money.pl