Czwartek, 5 marca 2020
Próba odwołania dyrektorki Europejskiego Centrum Bajki

Władze województwa świętokrzyskiego rozpoczęły procedurę odwołania ze stanowiska Karoliny Kępczyk, dyrektorki Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Jak 3 marca poinformował portal gazeta.pl, z uzyskanych informacji wynika, że wniosek przygotował Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Dyrektorka Magdalena Kusztal nie chciała się jednak wypowiadać w tej sprawie.

Czytamy dalej, że informację potwierdził Mariusz Bodo, sekretarz województwa. Poinformował, że we wtorek wysłano pisma w tej sprawie m.in. do burmistrza Pacanowa, który współprowadzi Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, związków zawodowych czy stowarzyszeń współpracujących z ECB. Wszystkie te instytucje mają wydać opinie w sprawie odwołania Karoliny Kępczyk ze stanowiska. Choć dla władz województwa nie muszą być one wiążące. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie zarząd województwa. Regionem świętokrzyskim od listopada 2018 roku rządzi Prawo i Sprawiedliwość.

Portal informuje, ze mowa jest o dwóch zarzutach: znamionach mobbingu w stosunku do kilku, może kilkunastu podwładnych oraz naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.
– Nie dotarły do mnie żadne informacje w tej sprawie. Ale nie wierzę, że pan marszałek Andrzej Bętkowski chciałby zrobić krzywdę tak wspaniałej instytucji kultury, jaką jest ECB. Razem z koziołkiem Matołkiem przygotowujemy wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Jestem przekonana, że sprawę się wyjaśni i rozwieje wszelkie wątpliwości – odpowiada cytowana przez portal Karolina Kępczyk.

Portal informuje również, że Karolina Kępczyk kieruje Europejskim Centrum Bajki od połowy sierpnia 2010 roku. Placówka została otwarta kilka miesięcy wcześniej. W ubiegłym roku ECB odwiedziło 210 tys. turystów, a spośród instytucji kultury podległych marszałkowi jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o pozyskiwanie pieniędzy. W Pacanowie trwa budowa parku Akademia Bajki. Inwestycja jest warta 22 mln zł, powinna się zakończyć w sierpniu.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie jest organizatorem Festiwalu Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. W ubiegłym roku Centrum zostało nagrodzone tytułem EuroSymbolu Rozwoju Kultury 2018.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)