Piątek, 17 maja 2024
Premiera książki 18 maja na Targach Książki i Mediów Vivelo

„Zaplątani w sieci” to współczesna powieść dla młodzieży poruszająca ważne i jednocześnie trudne tematy.

Książka wydana nakładem wydawnictwa HarperYA, młodzieżowego imprintu HarperCollins Polska pojawiła się na półkach księgarń 15 maja, a jej uroczysta premiera będzie miała miejsce 18 maja na Targach Książki i Mediów Vivelo na stadionie PGE Narodowy o godz. 11 w sali Amsterdam na 2 piętrze.

W tym dniu odbędzie się również spotkanie z autorką Elżbietą Jodko-Kulą, która od godziny 16.30 na stoisku 112/D8 będzie podpisywała książkę.

„Zaplątani w sieci” to tytuł nagrodzony w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów Konkursu – Fundacji PZU oraz Fundacji „AMF Nasza Droga”.

Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 346 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

„Zaplątani w sieci”, zaplątani w życiu…

Ósmoklasistka Kamila nie odnajduje się wśród rówieśników ze szkoły. Jej mama wyjechała do pracy
w Irlandii i dziewczyna mieszka tylko z babcią, która nie potrafi nawiązać relacji z wnuczką. Kamila jest ze swoimi zmartwieniami sama. Na domiar złego po imprezie urodzinowej koleżanki z klasy w sieci zostaje opublikowany filmik pokazujący ją w bardzo złym świetle. Nastolatka staje się ofiarą szkolnego hejtu.

Dziewczyna z dnia na dzień zamyka się w sobie i coraz częściej świat realny zastępuje internetowym. Robi się opryskliwa dla otoczenia. Wagaruje, a potem barykaduje się w swoim pokoju i przestaje go opuszczać. Przegapia zapisy do liceum. Okłamuje mamę i babcię. Zaszyta w sieci boi się nawet wyjść do łazienki. Problem narasta. Czy ktoś go zauważy i pomoże Kamili?

Opinie o książce „Zaplątani w sieci”

Autorka książki, Elżbieta Jodko-Kula jest z zawodu pedagożką i socjoterapeutką, pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Doskonale wie, z jakimi problemami mierzy się dzisiejsza młodzież i posiada wyjątkową umiejętność pisania dla młodych odbiorców i odbiorczyń. Porusza trudne tematy bez moralizowania, wie, jakim językiem mówić do współczesnych nastolatków. Jednocześnie trafnie diagnozuje zagrożenia i problemy, którym stawiają dziś czoło osoby u progu dorosłości.

Powieść „Zaplątani w sieci” doceniły zarówno osoby na co dzień pracujące z młodzieżą, jak i młodzi czytelnicy, którzy mieli już okazję zapoznać się z tą historią: Historia, jakimi czasem straszymy nasze dzieciaki, ale do końca nie wierzymy, że mogą się wydarzyć naprawdę. A jednak! Polecam lekturę również rodzicom – zyskacie mnóstwo tematów do omówienia z dziećmi, w oparciu o bardzo realistyczną perspektywę i dorosłych, i młodzieży opisanej historii.

Beata Sobczyk, edukator rodziców, strefa_cyfrowej_rodziny

Uświadomienie sobie, że video – w którym grasz główną rolę – ma mnóstwo wyświetleń, może być wspaniałym doświadczeniem. Chyba że występujesz w nim nie z własnej woli, a Twoi znajomi po obejrzeniu go nagle przestają nimi być… Aż mam ciarki na samą myśl o tym, jak musiała się czuć główna bohaterka. Dlatego też ani trochę nie dziwi mnie stan, w którym się potem znalazła. Najbardziej jednak porusza mnie to, co zrobiło parę osób, by ją ratować. „Zaplątani w sieci” to bardzo prawdziwa opowieść, która jest wielkim wsparciem dla tkwiących w przeróżnych ciemnościach. A także dla tych, którzy chcą im pomóc z nich wyjść.

Przemek Staroń, psycholog, autor książek, Nauczyciel Roku

„Zaplątani w sieci” porusza wiele trudnych tematów, takich jak przemoc rówieśnicza, uzależnienie od komputera czy zaniedbania ze strony dorosłych, ale książka nie jest przygnębiająca — bierności, zaniechaniom i hejtowi przeciwstawiono tu życzliwość i bezinteresowną pomoc. Młodzi czytelnicy znajdą w tej historii nadzieję, wiarę w drugiego człowieka i poczucie sprawczości. To książka o wartości rozmowy, o swoich kłopotach i o uważności na problemy innych.

Iwona Czesiul-Budkowska, biblioterapeutka, autorka bloga biblioteczka-apteczka

Czy czytaliście kiedyś książkę, która nie tylko miała świetną fabułę, ale też w niezwykle obrazowy sposób pokazywała problemy, z którymi może spotkać się każdy z nas? To jest właśnie ta książka! Znajdziecie w niej niezwykle ciekawe postacie, które w dosadny i intrygujący sposób otworzą Wam oczy na zagrożenia dzisiejszego świata.

Zofia Bagińska, @dziennikksiążkoholiczki

O KSIĄŻCE:

Zaplątani w sieci
Autor: Elżbieta Jodko-Kula
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 208 stron
Format: 145×215
Cena: 36,99
ISBN: 978-83-276-8707-4
Grupa docelowa: 12+
Premiera: 15 maja 2024 r.

 

Podaj dalej
Autor: HarperCollins