środa, 1 lutego 2023
Najlepsze książki akademickie i naukowe

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Historia i Kultura zapraszają wydawców do udziału w 16. edycji konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia 2023.

Do konkursu mogą przystąpić wszyscy polscy wydawcy, publikujący książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie, serie wydawnicze wydane w formie tradycyjnej książki drukowanej. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 7 kwietnia.

Celem organizatorów jest wyróżnienie i promocja wydawców najlepszych publikacji akademickich i naukowych, które ukazały się na rynku w roku 2022 i 2023 roku.

Konkurs towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 25-28 maja na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki.

Wydawcy, którzy są wystawcami Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023, mogą zgłosić do Konkursu do pięciu publikacji bez opłat. Za każdą kolejną publikację zgłoszoną do Konkursu obowiązuje opłata 120 zł + VAT. Wydawcy, którzy nie są wystawcami Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023, zobowiązani są uiścić opłatę w wysokości 120 zł + VAT za każdą zgłoszoną publikację. Laureatów konkursu poznamy drugiego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie czyli 26 maja.

Regulamin: https://historiaikultura.pl/wp-content/uploads/2023/01/Regulamin-Konkursu-ACADEMIA_-2023.pdf

W ubiegłorocznej edycji Konkursu Academia 2022 wzięło udział 39 wydawców, którzy zgłosili 118 publikacji.

W głównym konkursie o nagrodę Academia dla najlepszych książek akademickich i naukowych jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Romana Barlika przyznało Nagrodę Główną Academia 2021 w wysokości 4 tys.zł wydawnictwu słowo/obraz terytoria z Gdańska za publikację „Wszystkie wojny świata” Tomasza Szerszenia.

Nagrodę rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych w wysokości 4 tys. zł otrzymał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina za publikację „Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu” prof. Macieja Gołębia.

Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych w wysokości 4 tys. zł została przyznana Wydawnictwu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za publikację „Kształtowanie układów urbanistycznych i przestrzennych dawnych granicznych ośrodków kolejowych Polski” Weroniki Dragan.

Zwycięzcy nagród głównych, poza dyplomami, otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską. Przyznano również łącznie siedem wyróżnień oraz dwa wyróżnienia specjalne za opracowanie edytorskie.

Informacje: Małgorzata Kanownik, Fundacja Historia i Kultura, tel. 505 245 837, e-mail: program@historiaikultura.pl

 

Podaj dalej
Autor: (fran)