Czwartek, 22 listopada 2018
"Cegiełki" Jana Krzysztofa Piaseckiego

Już wkrótce nakładem Wydawnictwa Biblioteka Słów ukaże się książka “Cegiełki i inne opowiadania” Jana Krzysztofa Piaseckiego.

Podlaska kraina otoczona jest wciąż mgłą tajemnicy, wiele mówi się i pisze o jej egzotyce i niezwykłych urokach. U Piaseckiego fenomen miejsca łączy się człowiekiem. Kim jest mieszkaniec tych okolic? Kim może być? I co robi ze swoim życiem? Piasecki pyta o to, jak je zbudować lub odbudować i poskładać z kolejnych dni, takich właśnie – tytułowych – „cegiełek”.

Na „Cegiełki” składa się 11 opowiadań, z których każde stanowi osobną, zamkniętą formę. To, co je scala, to miejsce opisywanych zdarzeń, czyli okolice Sokółki na Podlasiu, gdzie żyją bohaterowie opowiadań Piaseckiego.

Autor urodził się w Szczecinie, mieszkał w Warszawie, dziesięć lat temu osiedlił się na podlaskiej wsi, na Wzgórzach Sokólskich. Jan Krzysztof Piasecki (ur. 1949) jest autorem kilku zbiorów wierszy – „Z dala od was” (debiut, 1989), „Wiersze wybrane” (1998), „Niepostrzeżenie się gaśnie” ( 2006) i „To tylko ślady” (2014). Napisał też zbiór opowiadań „Pierwsza wiosenna i inne opowiadania” (2003). Swoje utwory publikował między innymi w „Twórczości”, „Integracjach”, „Powściągliwości i Pracy”, „Magazynie Literackim”, „Tekstualiach”, „Akancie”, „Wyspie”, „Podglądzie”. W Programie Drugim Polskiego Radia w cyklu „Poezja przed Północą” czytane były wiersze z tomu „To tylko ślady”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

„Proza Jana Krzysztofa Piaseckiego jest egotyczna, skupiona tak mocno na swym bohaterze –narratorze, że wydaje się być na granicy tego, co czytelnik jest w stanie akceptować. A jednak trudno się od niej oderwać. A to za sprawą niezwykle silnego zmysłu obserwacji, umiejętności chwytania i notowania drobiazgów: zachowań, dialogów, czynności, obyczajów, przedmiotów. Piasecki potrafi budować z drobiazgów, z tytułowych cegiełek, z bocznych wątków, szczegółów, szczególików, impresji. Robi to w sposób niezwykle plastyczny, obrazowy i interesujący.  /Jan Strękowski/

 

„Bohater „Cegiełek”  żyje w takim mikroświecie, który stanowi doskonałe odbicie procesów i stosunków zachodzących w szerszej perspektywie socjologicznej. Konflikty, antagonizmy, obrazy z przeszłości, kłopoty niszczące ludzką wrażliwość obecne są u Piaseckiego jakby w szczególnym powiększeniu, ale to wszystko powiązane jest trwałymi spotami z szeroką historią, tradycją i kulturą. Dzięki temu lepiej można dostrzec i zrozumieć zawiły i często kręty bieg ludzkich losów”.  /Wojciech Kaliszewski/

 

Książce patronują:

Patronat medialny:

Format: 130 x 210 mm

Liczba stron: 208

Okładka miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-63879-97-6

Premiera: 20 listopada

Cena: 19.90 zł

Tom ukaże się nakładem wydawnictwa Biblioteka Słów dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Literatura”.

 

Kontakt w sprawie zamówień:
Biblioteka Słów
ul. Mazowiecka 6/8 pok. 416
00-048 Warszawa
tel. 22 8283631
e-mail: wydawnictwo@biblioteka-slow.pl
http://biblioteka-slow.pl/

Zamów w naszym sklepie internetowym: http://rynek-ksiazki.pl/sklep/cegielki-i-inne-opowiadania/

Cegiełki i inne opowiadania

Cegiełki i inne opowiadania

Podaj dalej
Autor: ET