środa, 29 września 2021

Krzysztof Turowski zaprasza na wieczór autorski poświęcony książkom: „Historia ludzkiej chciwości” oraz „Po co nam praca”, jaki odbędzie się w środę 6 października o godz. 19 w Promie Kultury na Saskiej Kępie w Warszawie przy ul. Brukselskiej 23.

W spotkaniu wezmą udział: prof. Krzysztof Opoli, Ewa Opolska i Krzysztof Turowski, a będzie je prowadzić red. Krzysztof Michalski.

 

Książka „Historia ludzkiej chciwości” prof. Krzysztofa Opolskiego i red. Krzysztofa Turowskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Arkady w 2020 roku i była nominowana do Nagrody Economicus 2021 organizowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną” w kategorii: „najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną”.

 

 

 „Po co nam praca?” to kolejna wspólna praca prof. Krzysztofa Opolskiego i red. Krzysztofa Turowskiego, do których dołączyła Ewa Opolska. Książka ukaże się w październiku również w wydawnictwie Arkady

Jak informuje wydawca, książka ta – choć odpowiada na najbardziej fundamentalne i istotne dla człowieka pytania o sens i charakter pracy – jest przede wszystkim zapisem pełnej humoru i lekkości rozmowy dwóch przyjaciół. Wspólnie, czasem się różniąc, czasem zgadzając, przedstawiają, jak zmieniała się koncepcja pracy, jakie zmiany przyniosły rewolucje: najpierw przemysłowa, dziś technologiczna, i wykorzystują tę opowieść, aby w duchu rzymskiej filozofii sformułować wskazówki, jak wieść dobre, mądre życie. Praca nie jest bowiem w ujęciu autorów czymś zewnętrznym wobec życia – przeciwnie, stanowi raczej niebywałą okazję do rozwoju, wzrostu i dążenia ku szczęściu.

Prof. dr hab. Krzysztof Opolski, długoletni kierownik Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują się wokół problematyki bankowości i finansów, konkurencyjności i marketingu, efektywności instytucjonalnej, zarządzania jakością, a także audytu strategicznego. Poza dorobkiem naukowym i dydaktycznym posiada duże doświadczenie praktyczne w obszarze zarządzania i doradczym. W latach 2009-2010 był szefem zespołu doradców strategicznych prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zasiadał w radach nadzorczych Banku Handlowego S.A, Axa Polska, Centrum Giełdowego S.A. Jest członkiem Kapituły Konkursu „Teraz Polska”, a także członkiem międzynarodowego konsorcjum badawczego CHER (Consortium for Higher Education) w Kassel (Niemcy). Przewodniczący Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Turowski (ur. 1948 w Łodzi) był związany z TVP, telewizją Polsat i tygodnikiem „Rzeczpospolita”. W latach 1980-1981 działacz „Solidarności”, delegat na I Zjazd „S”, w II turze członek prezydium zjazdu, członek Krajowej Komisji „S” Radia i Telewizji, Internowany w Sieradzu i Łowiczu (1981-1982), potem na emigracji we Francji, gdzie był współpracownikiem paryskiego biura „Solidarności”, administratorem Stowarzyszenia „Kontakt” i pracownikiem Biblioteki Polskiej w Paryżu i twórcą tamtejszych zbiorów prasy podziemnej. Obronił doktorat na Uniwersytecie Paryż II z historii prasy podziemnej w Polsce w stanie wojennym, a szczególnie „Tygodnika Mazowsze”, jednocześnie współpracownik Radia Wolna Europa”, RFI, miesięcznika „Pomost”, „Dziennika Polskiego” w Londynie oraz „Kontaktu”. Członek „Niepodległość i Demokracja” oraz działacz Światowego Porozumienia Organizacji Wspierających „Solidarność” CSSO (Conference of Solitadrity Support Organisations), przewodniczący tej organizacji na Europę. Był organizatorem konwojów do polski i manifestacji na rzecz poparcia „S” we Francji. W latach 2008-2011 członek zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Od maja 2012 do 31 lipca 2016 roku radca, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w ambasadzie w Brukseli, potem publicysta, zastępca redaktora naczelnego TV Biznes (2006-2012), członek zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2008-2011), korespondent belgijskiego radia BFM (2006-2007), doradca do spraw mediów prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej (2005-2006). Poprzednio dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Brukseli, odpowiedzialny za promocję Polski w Belgii, Luksemburgu, instytucjach Unii Europejskiej i NATO, współpracownik Polskiego Radia i dwutygodnika „Polska-Unia”, dyrektor ds. PR w XIII NFI Fortuna SA, odpowiedzialny za sprawy PR i lobbingu w „Polskapresse” – polskiej grupie prasowej posiadającej 13 tytułów prasy lokalnej, należącej do „Passauer Neue Presse”, współpracownik Telewizji Polskiej, autor i animator pierwszego w TVP talk-show „Godzina szczerości”, a następnie talk-show „Barwy życia”, korespondent warszawski francuskiego dziennika „Le Figaro”, korespondent Polskiego Radia, TVP i „Rzeczpospolitej” w Paryżu i Brukseli, doradca Grupy Prasowej Roberta Hersanta, asystent Michela d’Ornano, wiceprezydenta Grupy ds. inwestycji w Polsce, aktywny uczestnik negocjacji podczas zakupu dziennika „Rzeczpospolita” i kilku dzienników lokalnych, specjalista Grupy ds. public relations i lobbingu. W 1991 roku I zastępca prezesa spółki „Presspublica” z ramienia partnera francuskiego, w latach 1970-1981 dziennikarz i reporter w Polskim Radio w Koszalinie, Łodzi i Warszawie.

Krzysztof Turowski jest autorem wydanej w 2018 roku książki zatytułowanej „Listy z krainy absurdu czyli Miś II” (Rytm), która zawiera korespondencję przyjaciół opisującą rzeczywistość lat osiemdziesiątych w Polsce, stan wojenny oraz egzystencję solidarnościowych emigrantów we Francji.

Krzysztof Turowski jest również autorem wspomnień zatytułowanych „Miłość życia” (Rytm), wydanych również w 2018 roku, w których – jak zapewniał wydawca – nie gloryfikuje czasów Gomułki czy Gierka, ale dostrzega urok czasów swojej młodości, nazywanych często „pokoleniem czapki studenckiej” lub „pokoleniem pierwszej Solidarności”.

W „Kwartalniku Literackim Wyspa”, nr 3/2020, ukazał się reportaż Krzysztofa Turowskiego o „Sprawiedliwym z Warty”, który uratował mały żydowski cmentarz i pamięć o dawnych mieszkańcach miasteczka nad Wartą.

Ewa Opolska jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierunku Organizacja i Zarządzanie. Stypendystka rządu kanadyjskiego w programie Master of Business Administration dla pracowników naukowych na Universite du Quebec w Montrealu. Stażystka L’Institut d’Etudes Politiques (IEP) de Paris w obszarze strategii komunikacji instytucji z otoczeniem. Odbyła staże naukowe w Londynie (Tack Training International) w zakresie marketingu i negocjacji handlowych oraz warsztaty w zakresie budowania wartości firmowych i wdrażania zmian organizacyjnych w Paryżu (Stratelium). Jest doświadczonym trenerem, prowadzącym zajęcia w dziedzinie zarządzania dla menedżerów. Jako jedna z pierwszych osób w Polsce, na początku lat 90-tych specjalizowała się w szeroko pojętym obszarze „Zarządzanie zmianą”. Tworzy długofalowe projekty rozwojowe dla kadry zarządzającej. Jako konsultant i coach przeprowadza firmy i ludzi przez zmiany strukturalne i organizacyjne. Realizuje cykle szkoleniowe, wspierające różnorodne cele biznesowe. Jej pasją zawodową jest podkreślanie znaczenia sprawnego wykorzystania narzędzi komunikacji w zarządzaniu ludźmi i procesach wdrażających zmiany organizacyjne. Stale współpracuje z EY Academy of Business w zakresie prowadzenia szkoleń dla firm w dziedzinie zarządzania. Współpracuje także ze Szkołą Główną Handlową, Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie prowadzenia zajęć na menedżerskich studiach podyplomowych.

Podaj dalej
Autor: (fran)