Poniedziałek, 12 lutego 2024
Dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, zaprasza na wernisaż wystawy NOWY PORZĄDEK – KARYKATURY ARTURA SZYKA w piątek 16 lutego 2024 o godzinie 12.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie. 
 
Artur Szyk (1894-1951) był wybitnym artystą –grafikiem, karykaturzystą i scenografem. Sam o sobie mówił: „Jestem Żydem, a Polska jest moją ojczyzną. Nie umiem jednego od drugiego oddzielić w moim sercu”. Od 1921 mieszkał i tworzył głównie we Francji, a od 1937 w Wielkiej Brytanii. W 1940 osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1948 otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Jako grafik i ilustrator zyskał uznanie w okresie międzywojennym – jego prace były wystawiane i publikowane nie tylko w Polsce, lecz również Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Popularność przyniosły mu jednak karykatury wojenne, w których po wybuchu II wojny światowej ukazywał przywódców państw Osi – przede wszystkim Hitlera, Mussoliniego i Hirohito.
 
W 2022 roku Muzeum Niepodległości zakupiło do swoich zbiorów wydaną w 1941 roku nowojorską publikację „New Order” z wybranymi karykaturami Artura SzykaW obliczu toczących się w świecie wojen, uniwersalizm rysunków sprawił, że postanowiliśmy je pokazać. Niewielkie reprodukcje zostały komputerowo powiększone, wydrukowane i oprawione, by zwiedzającym zaprezentować to, co zachwycało Amerykę 80 lat temu, a dziś jest nadal aktualne. Bo dobra satyra nigdy się nie starzeje. Kuratorem wystawy jest Małgorzata Karolina Piekarska. 
 
Prosimy o potwierdzenie obecności na wernisażu do dnia 9 lutego na maila: promocja@muzn.pl lub telefonicznie: (22) 826-90-93.
 
Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa
Podaj dalej