Poniedziałek, 23 stycznia 2023
European Comics ogranicza działalność, Amazon zwalnia w Comixology

European Comics, joint venture 13. wydawców komiksowych z Europy koordynowanych przez francuski Mediatoon, ogłosił ograniczenie tej części działalności, która skierowana jest do konsumentów.

Spółka powstała w 2015 roku w celu stworzenia i dystrybuowania zdigitalizowanej, anglojęzycznej oferty komiksów europejskich twórców, jak również w celu dystrybucji praw autorskich. Zrzesza podmioty wydawnicze m.in. z Belgii, Włoch, Francji, Hiszpanii.

Spółka ogłosiła, że będzie jeszcze wydawać po kilka zdigitalizowanych tytułów miesięcznie (w opublikowanych planach widnieje na razie sześć tytułów na ten miesiąc i brak dalszych zapowiedzi) i udostępniać je przez platformy: Comixology, należącą do Amazona, i Izneo. Tymczasem serwis Izneo zamyka dział anglojęzyczny, zostawiając jedynie francuskojęzyczną wersję swojej strony. Wydarzenia w sektorze zbiegły się z niespodziewanym odejściem w zeszłym roku Sophie Castille, dyrektorki praw międzynarodowych i wiceprezes ds. licencji w Mediatoon, która zarządzała zarówno European Comics, jak i anglojęzyczną wersją Izneo.

Tymczasem zwolnienia w Amazonie, mające dotknąć ok. 18 tys. pracowników, dotyczyć też będą oddziału Comixology (cięcia rozpoczęły się tu 18 stycznia 2023 r.). Platforma powstała w 2014 roku, w 2022 roku została przeniesiona jako aplikacja na Kindle’a, a jej twórca, David Steinberger, opuścił zespół i przeniósł się na inne stanowisko w Amazonie.

Podaj dalej
Autor: Emilia Szydłowska
Źródło: publishersweekly.com