Czwartek, 27 lutego 2020
PIW zaprasza do Nowego Teatru

Państwowy Instytut Wydawniczy i Nowy Teatr zapraszają na spotkanie zatytułowane „Zazi w metrze. Spotkanie o absurdzie i języku”, czyli na promocję książki „Zazi w metrze” Raymonda Queneau, jakie odbędzie się w poniedziałek 2 marca o godz. 18.30 w Nowym Teatrze przy ul. Madalińskiego 10/16 w Warszawie Warszawa. Wstęp wolny.

Jak informuje wydawca, Raymond Queneau to postać dobrze w Polsce znana: francuski poeta, powieściopisarz i eseista. Jeden z prekursorów postmodernizmu, współzałożyciel eksperymentalnej grupy literackiej OuLiPo, autor tekstów piosenek oraz maszyny produkującej sonety. Niewielką, szaloną opowiastkę o Zazi pisał ponad 15 lat. Przyniosła mu ona fantastyczny rozgłos, Queneau stał się ulubieńcem mediów, zdobywając (niesłusznie) miano skandalisty i prowokatora, a filmowa adaptacja „Zazi” Louisa Malle’a tylko ugruntowała jego popularność w Europie.
U Queneau bohaterem, równoprawnym z Zazi i korowodem napotykanych przez nią osób, jest język. I to właśnie o nim rozmawiać będą: autorka doskonałego spolszczenia tej powieści Maryna Ochab, autor posłowia do książki, tłumacz i literaturoznawca Tomasz Swoboda oraz redaktor „Kultury Liberalnej” i wielbiciel Queneau Piotr Kieżun. Fragmenty powieści przeczyta Tomasz Nosinski.

Podaj dalej
Autor: (fran)