Piątek, 14 czerwca 2024

Zbigniew Zbikowski, prezes Oddziału Warszawa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, został uhonorowany nagrodą Związku Pisarzy Ukrainy.

Wyróżnienie otrzymał za działalność na rzecz popularyzacji literatury ukraińskiej w Polsce. Nagrodę wręczyła Olha Olchowa, ukraińska poetka, wykładowczyni, pomysłodawczyni aplikacji Litcom. Jest autorką wyboru dwujęzycznego tomiku wierszy poetek ukraińskich (w tym jej własnych) „Nie zabrałam z sobą radości”, wydanych przez SPP.

Zbigniew Zbikowski to pisarz i dziennikarz. W 1976 roku ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Opolskiego. W tym samym roku zadebiutował jako prozaik opowiadaniem zamieszczonym w  miesięczniku „Opole” (dodatek Młode Opole Literackie). Wcześniej współpracował z prasą studencką i regionalną. Od 1978 roku na Kujawach i Pomorzu. Początkowo nauczyciel fizyki w liceum, od końca lat 70. etatowy dziennikarz: najpierw prasy lokalnej i związkowej (NSZZ „Solidarność”, Region Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej), następnie krajowej i emigracyjnej. Uczestnik I Zjazdu Pisarzy Kujawskich (1979). Ostatni redaktor naczelny miesięcznika „Pogląd” (Berlin Zachodni), w latach 1996-2002 redaktor i publicysta w dzienniku „Życie”. W 2007 r. został redaktorem naczelnym odrodzonego na krótko „Tygodnika Warszawskiego”. Kierował też pismem warsztatowym Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (miesięcznik PDF – 2008-2010), na której to uczelni w latach 2002-2012 prowadził zajęcia.

Jako dziennikarz wyspecjalizował się w pisaniu reportaży – publikował je m.in. w „Tygodniku Pracy Twórczej Radar”, „Polityce”, „Życiu”. Był też komentatorem, felietonistą, autorem wywiadów.

Pracując jako redaktor książek w wydawnictwie Edipresse, wydał drukiem pierwszą powieść – „Berlin Blue” (2012) wyd. II (2015). Druga powieść – „Transprussia” (2013), była w 2014 roku nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej ANGELUS, w 2015 roku zaś znalazła się w polskim finale Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. W 2015 roku wydał drugą pozycję z zamierzonej „Trychromii berlińskiej”, zatytułowaną „Berlin Indigo”. W latach 2018-2020 opublikował 18-częściową sagę „Willa Morena”.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. SSP OW
Źródło: SPP OW