Wtorek, 3 września 2024

W najbliższą sobotę 7 września po raz trzynasty odbędzie się akcja wspólnego czytania dzieł rodzimej literatury. W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest  „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Do corocznej akcji wspólnego czytania przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W ubiegłym roku, gdy czytano powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, zarejestrowano ponad 6 tys. wydarzeń.

„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. (…) Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności” – napisał Prezydent.

Słowacki napisał „Kordiana” w Szwajcarii, a dramat po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu. To dzieło, będące analizą przyczyn i skutków klęski powstania listopadowego, pozostaje jednym z najważniejszych w polskiej literaturze. W symboliczny sposób łączy motywy realistyczne z fantastycznymi, ukazując narodowowyzwoleńcze aspiracje Polaków.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 roku, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej była lekturą w 2021 roku. W Roku Romantyzmu Polskiego czytano natomiast „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, natomiast w 2023 wspólną lekturą była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Szczegóły na stronie prezydent.pl

Podaj dalej
Autor: W