Piątek, 20 maja 2022

Ponad 500 wystawców z trzynastu krajów, w tym z Polski, Norwegii, Ukrainy, Armenii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Węgier i Wielkiej Brytanii, weźmie udział w Targach Książki w Warszawie, które rozpoczną 26 maja i potrwają do 29 maja. Z czytelnikami spotka się ponad 800 autorek i autorów. Zaplanowano 20 premier literackich. Część spotkań będzie streamigowanych.

– Program Targów jest bardzo bogaty, spotkania odbywać się będą w 11 miejscach, na scenach na Placu Defilad, w salach w Pałacu Kultury i Nauki, w pawilonie norweskim. Cała przestrzeń przed Pałacem Kultury będzie tętnić życiem  – zapowiadał podczas konferencji prasowej 19 maja Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Warszawie, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, która jest organizatorem Targów.

Wśród targowych gości znajdą się m.in.: Douglas Stuart, Victoria Kielland, Łukasz Orbitowski, Radek Rak, Wit Szostak, Mariusz Szczygieł, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Vincent V. Severski, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka, Katarzyna Tubylewicz, Remigiusz Mróz, Maciej Siembieda, Anna Kańtoch, Marcin Mortka, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Sylwia Chutnik, Piotr Socha, Grzegorz Kasdepke. Zaplanowano też spotkanie z Krystyna Kurczab-Redlich, która o Rosji będzie rozmawiać z Witoldem Szabłowskim.

– Cieniem na nas wszystkich pada tragiczna wojna w Ukrainie i tragedia wszystkich jej obywateli. Od momentu jej wybuchu nie mogliśmy być na to obojętni jako organizatorzy tak ważnego międzynarodowego wydarzenia kulturowego. W związku z tym zaprosiliśmy wystawców z Ukrainy oferując im duże i bezpłatne narodowe stoisko. Na zbiorczym stoisku Ukraińskiego Instytutu Książki można będzie zapoznać się z ofertą wydawniczą blisko 35 oficyn i instytucji, a z czytelnikami spotkają się na Targach znane i cenione autorki: Oksana Zabużko – która wygłosi wykład inauguracyjny podczas oficjalnego otwarcia Targów, a także Wiktoria Amelina, Tamara Duda, Lubow Jakymczuk i Kateryna Kałytko. Organizatorami obecności ukraińskich autorów, wydawców i książek jest Ukraiński Instytut Książki, Ambasada Ukrainy w Polsce oraz Fundacja Historia i Kultura – mówił Jacek Oryl.

Gościem honorowym tegorocznych targów jest Norwegia i literatura norweska. Wystąpienie zostało zorganizowane dzięki zaangażowaniu Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce i biura NORLA (Norwegian Literature Abroad).

– Już od jakiegoś czasu widzimy rosnące zainteresowanie książkami norweskimi w Polsce. W awangardzie są kryminały norweskie i ci słynni autorzy norwescy, którzy stworzyli odrębny gatunek skandynawskiego kryminału. Ale norweska literatura to dużo więcej niż kryminały, mamy szeroką ofertę tytułową i bardzo się cieszę, że są na język polski przekładane i wydawane. Bardzo dziękuję polskim tłumaczom za ich ciężką i doskonałą pracę – powiedział Anders H. Eide, ambasador królestwa Norwegii w Polsce, podczas konferencji prasowej.

Z polskimi czytelnikami spotka się trzydziestu autorów i autorek z Norwegii. – To dla nas ogromna szansa, by pokazać cały wachlarz norweskiej literatury. Przygotowaliśmy ponad 50 różnych wydarzeń, dyskusje panelowe, warsztaty, dyskusje, a nawet błyskawiczne kursy języka angielskiego. Zaplanowaliśmy też spotkania z twórcami z Polski i Norwegii, ale też z ważnym udziałem twórców z  Ukrainy. Wątki w dyskusjach będą różnorakie, będziemy mówić o wartościach takich jak wolność, równość, tolerancja, prawa człowieka oraz przyroda i środowisko naturalne. Te wartości były zawsze na sztandarze Norwegii. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – zachęcał Anders H. Eide.

– Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie świetna praca tłumaczy, którzy cierpliwie przekładają literaturę norweską na język polski. Przez ostatnie pięć lat język polski był w pierwszej dziesiątce języków, na które tłumaczenie dofinansowaliśmy w programie grantów na tłumaczenia przyznawanych przez NORLA. Twórczość wielu norweskich autorów jest już dostępna w polskim przekładzie, więc program literacki, który zaprezentujemy, pokaże wszystkie aspekty współczesnej literatury norweskiej – wskazywała Ellen Trautmann Olerud, doradca ds. Rynków Międzynarodowych w NORLA.

– Hasło naszej obecności na targach brzmi „Marzenie jest w nas”, zaczerpnięte z wiersza uwielbianego norweskiego poety Olava H. Haugego. Marzenie, które nosimy w sobie jest takie, żeby literatura norweska sprawiła, że otworzą się serca i żeby pomogła polskim czytelnikom przenieść się w miejsca, w których jeszcze nie byli.

Norwescy autorzy, którzy wezmą udział w Targach książki to m.in. Malin Falch, Kristin Roskifte, Bjorn F. Rorvik, Per Dybvig, Marta Breen, Erika Fatland, Torbjorn Farovik, Kjersti Anfinnsen, Cecilie Enger, Klara Hveberg, Aina Villanger, Lene Ask, Anders Kvammen.

Spotkania podzielono na bloki tematyczne. W ramach „Czasu dla dzieci” i „Czasu dla młodego czytelnika” będzie można poznać najlepszych autorów i ilustratorów z Norwegii. W wydarzeniach pt. „Czas dla planety” udział wezmą autorzy piszący o naturze, środowisku i podróżach. W bloku „Między nami”, przez pryzmat literatury, można będzie lepiej poznać norweskie społeczeństwo i jego aktualne problemy, a serie „Człowiek i jego tajemnice” i „Czas na kryminał” pozwolą zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu. Program literacki Norwegii oferuje też spojrzenie w przeszłość: spotkania przybliżające sylwetki norweskich laureatów Nagrody Nobla i poświęcone II wojnie światowej w Norwegii. Z myślą o współczesności, w literackim programie Norwegii, znalazły się pozycje „Czas na poezję” obejmujące też poezję ukraińską, „Europejskie feministki Anno Domini 2022” oraz „Literatura europejska dzisiaj”. W programie jest też wiele wydarzeń dla profesjonalistów z branży wydawniczej, m. in. spotkania poświęcone przekładom, polityce literackiej w Norwegii i Polsce czy projektom bibliotecznym.

– Nie mogliśmy mieć lepszego gościa w tak trudnej obecnie sytuacji. Norwegia to kraj, który słynie z wyjątkowej tolerancji i otwartości – skomentował Jacek Oryl.

Ważną częścią programu targowego są wydarzenia organizowane przez m.st. Warszawa.

– Chciałem podziękować organizatorom za kontynuowanie tradycji targów książki w Warszawie oraz za gest wobec ukraińskich wydawców. W trudnych czasach trzeba walczyć o kulturę, bo jak nie będzie kultury, to nie będzie o co walczyć – mówił Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Zaprezentował program warszawski. – W trakcie targów odbędą się spotkania z finalistkami i finalistami 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał Nagrody odbędzie się w sobotę, a na niedzielę zaplanowano spotkanie z laureatem lub laureatką. Na stoisku Zaczytana Warszawa odbywać się będą spotkania autorskie, a także warsztaty komiksowe, literackie, poetyckie. Będą też prezentowane inne aktywności miasta związane ze wspieraniem czytelnictwa w Warszawie i w Polsce – wskazywał Artur Jóźwik.

O stolicy w literaturze porozmawiają Justyna Sobolewska, Paweł Sołtys i Grzegorz Piątek. Książki dla dzieci będą tematem spotkania z Justyną Bednarek i Piotrem Sochą, a o polskim komiksie porozmawiają Karolina Szymaniak, Szymon Holcman i Dominika Węcławek.

 

Małgorzata Kanownik, koordynator ds. programu i PR podkreśliła, że Targom towarzyszą trzy festiwale: Festiwal Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa, i Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”.

– Festiwal Komiksowa Warszawa odbywa się po raz 13. W tym roku wygospodarowaliśmy przestrzeń dla wydawców komiksów ukraińskich. W pierwszym dniu targów odbędzie się spotkanie poświęcone komiksom z Ukrainy. Być może zachęci to wydawców do sięgania po artystów z Ukrainy znacznie częściej, niż to się dzieje obecnie. Mamy bardzo bogaty program, swoje publikacje zaprezentuje ponad 60 twórców z Polski i zagranicy. Fani komiksu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowane dedykacje. Na festiwalu zostaną przyznane nagrody środowiska komiksowego Orient Meny – opowiadał Paweł Timofiejuk, organizator Festiwalu.

 

 

Program dla najmłodszych omówiła Agnieszka Karp-Szymańska, organizatorka Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”.

– Festiwal rozpoczyna się wydarzeniem skierowanym nie do dzieci, ale do dorosłych – panelem dyskusyjnym „Książki na trudne czasy”. Razem z bibliotekarzami, edukatorami, rodzicami i wszystkim osobami, którym zależy na rozwoju dziecka będziemy zastanawiać się nad tym, jak książka może wspierać młodego człowieka, który z jednej strony jest po dwóch latach pandemii, ma nadszarpnięte społeczne więzi, młodego człowieka, który ogląda telewizję, śledzi newsy i porównuje swoje obserwacje z kolegami. W którego głowie pojawiają się bardzo różne pytania, na które szuka odpowiedzi. Podczas festiwalu chcemy zaprezentować książki, które odpowiadają na pytania dzieci, są komentarzem do otaczającego świata, ale aby nie były depresyjne. Chcemy przekonać dzieci, że kontakt z książką daje mnóstwo przyjemności. Jest odskocznią od otaczającego świata. Skupiliśmy się na książkach, które uczą otwartości. Chcemy też pokazać, że książki mogą dostarczać tyle emocji, co gry komputerowe – mówiła Agnieszka Karp-Szymańska.

W czwartek i piątek targi odwiedzą grupy zorganizowane z przedszkoli i szkół. Wezmą udział w warsztatach i spotkaniach z autorami przygotowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury i Polską Sekcję IBBY.

Wiele atrakcji przygotowano dla fanów fantastyki . Oprócz spotkań z autorami zaplanowano też dyskusje m.in. na temat kobiecej perspektywy w fantastyce, ukraińskiej fantastyki, fantastyki przygodowej, militarnej i tej dla dzieci. Zostaną także wręczone Nagrody „Nowej Fantastyki” 2022.

Podczas Targów poznamy laureatów nagród: Ikar, Academia w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową, 62. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2021, 13. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagród „Nowej Fantastyki”, Literackiej Nagrody Motyli i Nagrody Biedronki za książkę dla dzieci – Piórko 2022.

Profesjonaliści z branży książkowej: wydawcy, tłumacze, bibliotekarze i księgarze też znajdą w programie wiele spotkań, debat i warsztatów. Odbędą się dyskusje sytuacji branży wydawniczej Ukrainy i perspektywach współpracy z rynkami Unii Europejskiej, o polskim czytaniu i nieczytaniu, o sytuacji polskich księgarń nie sieciowych, zawodzie tłumacza, bibliotekach na przestrzeni wieków czy o tym jak napisać książkę dla dzieci i trafić z nią pod strzechy, to tylko niektóre z bardzo wielu propozycji dla osób zawodowo związanych z rynkiem książki.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny.

Dni i godziny otwarcia Targów:

26 maja, 10-18

27 maja, 10-19

28 maja, 10-19

29 maja, 10-17

Więcej informacji:

Program targów książki w Warszawie na scenach

Spotkania z autorami na stoiskach wystawców

Program Gościa Honorowego – Norwegii

Lista wystawców

 

Patronat medialny nad Targami Książki w Warszawie sprawują:

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. ET