Poniedziałek, 4 lipca 2022
Inauguracja Muzeum Sztuki Fantastycznej

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie zainaugurowało działalność Muzeum Sztuki Fantastycznej. Jak poinformowała „Gazeta Stołeczna” z 27 czerwca, nowe muzeum rozpoczęło działalność od wystawy „Sztuka Fantastyczna w Warszawie”, która obejmuje „przegląd dzieł najwybitniejszych polskich przedstawicieli tego niezwykle inspirującego i magicznego nurtu malarstwa”, jak powiedziała Magdalena Jaworska, dyrektorka Muzeum.

Ekspozycja obejmuje ponad 60 obrazów, a w wśród nich są prace Zdzisława Beksińskiego „z bardzo udanego dla artysty i docenianego przez krytyków okresu lat 70. XX wieku”. Tomasz Urzykowski, autor informacji w „Gazecie Stołecznej”, przypomina przy tej okazji, że „w październiku 2021 roku obraz ‘Postać’ Zdzisława Beksińskiego z 1978 roku został sprzedany za rekordowe 1,9 mln zł”.

Cytowana dalej Monika Piwońska z Konesera jest przekonana, że obecna ekspozycja „zostanie tak samo ciepło odebrana jak ‘The art of Banksy. Without limits’ czy ‘Baksiński w Warszawie. Obie rok temu przyciągały tłumy”. Wystawa, której organizatorami są: Muzeum Sztuki Fantastycznej oraz Galeria Beks.pl, będzie czynna do 4 września.

Największy wybór prac malarskich Zdzisława Beksińskiego, bo liczący 530 reprodukcji (!), ukazał się w tym roku w imponującym albumie zatytułowanym „Beksiński. Obrazy” wydanym przez renomowane wydawnictwo Bosz z Olszanicy.

Album „Beksiński. Obrazy” został uhonorowany Nagrodą Książki Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w styczniu 2022 roku.

Podaj dalej
Autor: (fran)