Poniedziałek, 4 listopada 2024

Polski rząd może obecnie na stałe wprowadzić np. zerową stawkę VAT na żywność, prasę czy książki; pozwalają na to przepisy UE – powiedział PAP ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Tomasz Michalik. Ocenił, że stosowanie obniżonych stawek nie jest jednak dobrym rozwiązaniem.

„Zmieniona dyrektywa VAT daje państwom członkowskim zupełnie nowe możliwości. Do tej pory było tak, że każde państwo członkowskie mogło stosować dwie stawki obniżone, nie niższe niż 5 proc., wyłącznie do towarów i usług wymienionych w jednym z załączników. Jednak dyrektywa została znowelizowana w związku z tym, że uznano, że jest pewna grupa towarów i usług, która zaspokaja podstawowe potrzeby konsumentów. Ta grupa może być opodatkowana stawką niższą niż 5 proc., nawet stawką 0 proc.” – powiedział PAP ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Tomasz Michalik.

W nowelizacji dyrektywy VAT, przyjętej w kwietniu 2022 r., za towary i usługi zaspokajające podstawowe potrzeby uznaje się takie, które są związane z „dostawą środków spożywczych, wody, produktów leczniczych, produktów farmaceutycznych, produktów zdrowotnych i higienicznych, z transportem osób i określonymi przedmiotami kultury (książki, gazety i czasopisma) lub spośród innych dostaw towarów i świadczenia usług ujętych w załączniku III”.

„Jednak państwo członkowskie może wybrać tylko siedem grup spośród wskazanych przez prawodawcę unijnego, ujętych w załączniku III, obejmującym ponad 30 kategorii towarów i usług, i zastosować stawkę 0 proc. lub stawkę niższą niż 5 proc.” – dodał ekspert.

Podkreślił przy tym, że jego zdaniem stosowanie obniżonych stawek nie jest dobrym rozwiązaniem i że czasem nadużywa się VAT dla realizacji aktualnie pożądanych celów, podczas gdy system VAT nie powinien być wykorzystywany do działań realizujących krótkoterminowe cele. Przykładem jest obniżenie stawki VAT dla tzw. branży beauty. Dodał, że prawo unijne daje inne możliwości w tym zakresie.

„U nas została obniżona stawka VAT dla branży beauty, która stosowana tak szeroko nie ma uzasadnienia w przepisach unijnych. Myślę, że prędzej czy później Komisja Europejska będzie musiała zająć się tą kwestią” – dodał ekspert.

Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązuje obniżona, 8-proc. stawka na usługi takie jak: manicure, pedicure, stylizacja brwi i rzęs, depilacja czy przekłuwanie uszu. Wcześniej były one objęte stawką 23-proc. Obniżka była realizacją jednej z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

Podaj dalej
Autor: W, fot. Pixabay
Źródło: portalspozywczy.pl, PAP