Piątek, 20 maja 2022

Obowiązująca od 6 kwietnia unijna dyrektywa pozwala już poszczególnym krajom członkowskim wprowadzić zerową stawkę VAT na książki. Jest szansa, że taka zmiana zostanie wprowadzona również w Polsce. Ministerstwo Finansów analizuje problem. Kwestią otwartą jest jednak, czy obniżenie podatku faktycznie wpłynie na ceny książek – czytamy w serwisie Prawo.pl.

Na kwestię wysokości VAT na książki zwrócili uwagę posłowie w interpelacji nr 33099. “Dwuletni okres pandemii przyczynił się do poważnych kłopotów finansowych polskich wydawców książek, czasopism i e-booków. Spada poziom czytelnictwa (pomimo wielu programów pomocowych i finansowych) i dostępności książek drukowanych dla polskich czytelników ze względu na ich ceny (związane raz przez pandemię, dwa przez wysoki koszt papieru)” – wskazali.

O planie wprowadzenia w Polsce zerowej stawki VAT na książki i czasopisma mówi się od dłuższego czasu. Rząd wnioskował nawet do Komisji Europejskiej (KE) o zgodę na obniżenie podatku, jednak nie została ona wydana. Na podstawie obowiązujących przepisów, KE nie zgodziła się w ubiegłym roku na zastosowanie wyjątku. Komisja poparła jednak polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT. Cały czas istnieje więc szansa na obniżenie w przyszłości opodatkowania książek i prasy. Perspektywa obniżenia VAT na książki wydaje się więc coraz mniej odległa – zwłaszcza teraz.

VAT jest podatkiem ściśle zharmonizowanym w Unii Europejskiej (UE) co oznacza, że państwa członkowskie – w tym Polska – są związane przepisami unijnymi w tej dziedzinie, w szczególności unormowaniami dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dyrektywa VAT). W konsekwencji polskie przepisy dotyczące VAT, w tym również w zakresie stawek VAT, muszą być zgodne z regulacjami unijnymi.

5 kwietnia Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) przyjęła zmiany w dyrektywie 2006/112/WE w odniesieniu do stawek VAT. Nowelizacja ma na celu zapewnienie państwom członkowskim większej elastyczności w ustalaniu obniżonych stawek VAT.

Wśród przedmiotowych pozycji znajdują się książki drukowane, e-booki i czasopisma, które dzięki nowemu wnioskowi będą kwalifikować się do obniżonego lub nawet zerowego VAT we wszystkich państwach członkowskich. Dyrektywa została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w 6 kwietnia.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/zerowy-vat-na-ksiazki-mf-analizuje,515193.html

Podaj dalej
Autor: W, fot. Pixabay