Wtorek, 22 czerwca 2004
Prawnik radzi Zgłaszanie wierzytelności do masy upadłości W poprzednim numerze Biblioteki Analiz pisaliśmy o ogłoszeniu upadłości kieleckiej hurtowni Książka Szkolna. Wierzyciele mają dwa miesiące od ukazania się ogłoszenia w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym" na zgłaszanie swoich wierzytelności do masy upadłości. W związku z tym prześledźmy w jaki sposób dokonać prawidłowego zgłoszenia. Kwestie dotyczące zgłoszenia wierzytelności zostały uregulowane w art. 236-243 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 65, poz. 535). Zgodnie z art. 236 ust. 1 tej ustawy wierzyciel osobisty upadłego, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, jeżeli niezbędne jest ustalenie jego wierzytelności, powinien w terminie wyznaczonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości zgłosić sędziemu-komisarzowi swoją wierzytelność. W art. 237 wymieniono wierzytelności, które wciągane są na listę z urzędu i w związku z tym nie wymagają zgłoszenia. Są to wierzytelności: pracowników upadłego; tych wierzycieli, którym przysługuje należność z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, kalectwa lub śmierci; tych wierzycieli, których wierzytelność została stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądowym lub ostateczną decyzją administracyjną, wydanymi po ogłoszeniu upadłości. Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach. Do pisma należy dołączyć oryginał lub notarialnie poświadczony odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie (np. umowy, faktury). Poświadczenia odpisów może dokonać także radca prawny lub adwokat, występujący jako pełnomocnik wierzyciela zgłaszającego wierzytelność (art. 239). Zgodnie z art. 240 prawa upadłościowego w zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko bądź nazwę albo firmę wierzyciela i odpowiednio jego miejsce zamieszkania albo siedzibę; określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej; dowody stwierdzające istnienie wierzytelności; kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona; zabezpieczenie związane z wierzytelnością oraz sumę zabezpieczenia; w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu; stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne. Oprócz wierzytelności w zgłoszeniu wskazuje się należności uboczne, w tym odsetki, …
Wyświetlono 25% materiału - 307 słów. Całość materiału zawiera 1228 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się