Wtorek, 6 lipca 2004
Felieton Złamane embargo Tomasz Brzozowski, duchowy spadkobierca hrabalowskiej ludyczności na Polskę, szef mikroskopijnego wydawnictwa "Świat Literacki", tudzież obermajster klubo-kawiarni "Czuły Barbarzyńca", rzekł był w jednym z wywiadów, że lektura twórczości Paulo Coelho może być szkodliwa dla zdrowia. W pełni podzielam opinię kolegi Brzozowskiego... choć tak po prawdzie to nie jest moim kolegą, bo tylko dwa czy trzy razy w życiu miałem okazję wymienić z nim poglądy, przy czym nie pamiętam już efektów tejże wymiany. W każdym razie spróbuję, po swojemu, rozwinąć myśl sympatycznego Hrabalofila ze "Świata Literackiego". Dlaczego płody Coelho mogą być przyczyną wielu groźnych chorób? Otóż dlatego, że w przeciwieństwie do pozostałej reszty literackiej komercji, która zalewa nasz rynek, kreowana jest na prozę mającą walory niemalże terapeutyczne. Autorowi niepotrzebnie przywdziewa się szatę wielkiego filozofa i myśliciela, choć nawet on sam na takiego nie pozuje. Szkodliwość Coelho polega zatem na tym, że ludkowie traktują go więcej niż poważnie. Traktowanie prozy Coelho serio przypomina zakupy w ciemno pod wpływem dobrej promocji. Załóżmy, że mamy reklamę cudownego środka na porost włosów. Kampania jest profesjonalnie przygotowana, co sprawia, że większość facetów chce nabyć ów środek, bo wmówiono im, iż tylko facet z czupryną jest seksy. Coelho, zamiast stwierdzić, że łysina to nic zdrożnego, że seksualności człowieka nie mierzy się ilością włosów na głowie, rozbrajająco i nad wyraz poważnie proponuje odbiorcom płyn na porost włosów domowej produkcji - ekologiczny i niekomercyjny. W gruncie rzeczy to jedno i to samo. Tyle tylko, że nie zarobi na tym jakiś niemiecki koncern farmaceutyczny, a domorosły alchemik spod Kutna. A czytelnik... jak był łysy, tak łysy pozostanie. * * * Tomasz Brzozowski miał na tyle odwagi, żeby otwarcie …
Wyświetlono 25% materiału - 270 słów. Całość materiału zawiera 1081 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się