Poniedziałek, 26 września 2022

Nagrodę Złota Róża przyznawaną przez Festiwal Nauki w Warszawie, Instytut Książki i miesięcznik „Nowe Książki” otrzymała Agnieszka Krzemińska za książkę „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich” (Wydawnictwo Literackie).

„Myśląc o odkryciach archeologicznych, często od razu mamy w głowie skarby starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, a w bardziej egzotycznym wydaniu świątynie ukryte gdzieś w dżunglach Kambodży czy piramidy Azteków i Majów w Meksyku. Agnieszka Krzemińska w swojej książce pokazuje jednak, że teren naszego kraju również obfituje w prawdziwe skarby wydobyte z ziemi (często przypadkowo) oraz spektakularne odkrycia pozwalające na wniknięcie w świat dawnych kultur, ich obyczajów, religii, wiedzy, ale też migracji, walk i wojen. Wszystko to jest pieczołowicie opisywane i rekonstruowane przez kolejne pokolenia archeologów i coraz częściej w nowoczesny sposób pokazywane i udostępniane dla innych. Mamy naprawdę czym się pochwalić, jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe, jak i dokonania rodzimej archeologii. Trzeba to tylko umiejętnie opisać i ‘sprzedać’, z czym doskonale poradziła sobie tegoroczna Laureatka Nagrody „Złota Róża” – mówił w laudacji dr hab. Radosław Palonka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ubiegłorocznej edycji nagrodę Złota Róża otrzymała książka Andrzeja Kajetana Wróblewskiego pt. “Historia fizyki w Polsce” (Wydawnictwo Naukowe PWN). W ostatnich latach laureatami Nagrody byli Łukasz Lamża za książkę “Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze?” (Czarne, 2020), Urszula Zajączkowska za książkę “Patyki, badyle”, (Marginesy, 2019), Michał Heller za książkę “Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem” (Copernicus Center Press, 2015), Marek Grajek za książkę “Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła” (Wydawnictwo PWN, 2013), Marcin Ryszkiewicz za książkę “Homo sapiens. Meandry ewolucji” (Wydawnictwo CiS, 2013), Tomasz Rożek za książkę “Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi uczonymi” (Wydawnictwo Demart, 2011).

Podaj dalej
Autor: ET