Wtorek, 30 lipca 2019
Uczył patrzeć głębiej i czuć więcej

22 lipca w Warszawie zmarł Marek Rymuszko, dziennikarz, reporter, pisarz i publicysta, badacz zjawisk z pogranicza nauki, prezes Stowarzyszenia Krajowy Klub Reportażu.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się dzisiaj czyli we wtorek 30 listopada o godz. 13. w kościele p.w. św. Karola Boromeuszka na Starych Powązkach w Warszawie, po czym nastąpi złożenie prochów w grobie rodzinnym.

W nekrologu podpisanym przez żonę Annę z rodziną i zespół wydawnictwa Nieznany Świat, zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” z 29 lipca, czytamy, że Marek Rymuszko „uczył patrzeć głębiej i czuć więcej. Pokazywał, że za kurtyną materii istnieje Świat Ducha”, a także, że „zostawił po sobie wielką pustkę, ból i smutek rozstania, ale zarazem wdzięczność, że stworzył dzieło, które wielu pomogło odnaleźć własną życiową drogę”.

Marek Rymuszko urodził się 4 czerwca 1948 roku w Warszawie. Ukończył studia prawnicze (1970) i dziennikarskie (1972) na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracownik wielu czasopism, w latach 80-tyc i 90-tych ubiegłego wieku był dziennikarzem tygodnika „Prawo i Życie”. Redaktor naczelny i współtwórca koncepcji redakcyjnej miesięcznika „Nieznany Świat”.

Laureat kilkudziesięciu nagród w ogólnopolskich konkursach reporterskich. Od 1990 roku prezes Stowarzyszenia Krajowy Klub Reportażu – ogólnopolskiej organizacji reporterów. W 1986 roku za całokształt dorobku w dziedzinie reportażu uhonorowany Nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego. Współautor scenariusza do komedii obyczajowej „Wielka majówka” (1981). W 1989 roku odbyła się premiera jego sztuki „Kołysanka” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Podaj dalej
Autor: (fran)