Poniedziałek, 14 listopada 2022
Poeta, dyplomata, propagator kultury

“Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Jerzy Kronhold, urodzony w Cieszynie poeta, reżyser, działacz kultury, dyplomata. Będzie nam Ciebie brakować. Odpocznij” – przekazała za pośrednictwem swojej strony społecznościowej burmistrz  Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Jerzy Kronhold urodził się w Cieszynie 24 stycznia 1946 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na kierunku reżyserii dramatu. Studiował też polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.  Pracował w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach jako reżyser i kierownik literacki.

Był docenianym poetą, uważanym za jednego z twórców tzw. Nowej Fali. Wydał 13 zbiorów poezji, m.in.: „Samopalenie”, „Niż”, „Adres w ciemnościach”, „Pali się moja panienko”, czy „Spacery nad Olzą”.

W latach osiemdziesiątych prowadził antykwariat im. J. Przybosia w Cieszynie.

Był aktywistą i rzecznikiem prasowym Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, pomysłodawcą Festiwalu Teatralnego „Na Granicy” (kierował nim przez dwa sezony). Dwukrotnie był konsulem generalnym RP w Ostrawie (1991–1996 i 2007–2011) oraz dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie (2000–2006).

Otrzymał Nagrodę im. ks. Leopolda Szersznika. W 2021 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za tom „Spacery nad Olzą” (Wydawnictwo Literackie).

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie