Czwartek, 25 lutego 2021
Poeta, księgarz i wydawca

Z powodu choroby płuc w wieku 101 lat zmarł poeta Lawrence Ferlinghetti. Był jednym z ostatnich żyjących członków Beat Generation – awangardowego ruchu literacko-kulturowego, powstałego w latach 50. XX wieku w USA.

Ferlinghetti był poetą, malarzem, wydawcą oraz założycielem słynnej księgarni City Lights w San Francisco. Odegrał kluczową rolę w popularyzacji literackiego ruchu Beat Generation, propagującego anarchoindywidualizm, nonkonformizm i swobodę twórczą. Od 1948 roku zajmował się też malarstwem. W czasach powojennych publikował utwory najważniejszych postaci pokolenia bitników: Williama S. Burroughsa, Allena Ginsberga i Jacka Kerouaca.

Jako poeta wyróżniał się przystępnym i dowcipnym stylem, a w swoich utworach poruszał tematy związane z polityką progresywną, życiem zwykłego człowieka i sytuacją jednostki w społeczeństwie masowym. Jego księgarnia City Lights służyła artystom i literatom jako miejsce spotkań: odbywały się tam odczyty, dyskusje i spotkania z autorami.

Za opublikowanie w 1957 roku manifestu pokoleniowego bitników, czyli poematu „Skowyt” autorstwa Allena Ginsberga, został aresztowany, a później sądzony pod zarzutem promowania nieprzyzwoitych treści, ponieważ w utworze znajdowało się wiele odniesień do seksu i narkotyków. Sprawa przyciągnęła uwagę całego kraju i sprowokowała publiczną debatę na temat cenzury. Ostatecznie Ferlinghetti został uniewinniony, a taka decyzja sądu trwale zmieniła podejście amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości do wolności słowa w sztuce.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Wikimedia
Źródło: Poinformowani.pl