Wtorek, 30 lipca 2019
Historyk literatury, eseista, krytyk literacki i edytor
14 lipca zmarł prof. Andrzej Gronczewski, wybitny historyk literatury, eseista, krytyk literacki i edytor, znawca i edytor twórczości Jarosława Iwaszkiewicza oraz poezji i prozy XX wieku. W nekrologu podpisanym przez Dziekana i Radę Wydziału Polonistyki UW oraz pracowników i studentów tego Wydziału, zamieszczonym w „Gazecie Stołecznej” z 17 lipca, czytamy, że był „jednym z najwybitniejszych historyków literatury i krytyków literackich, znakomitym badaczem dwudziestowiecznej literatury polskiej i europejskiej”. Jak informuje portal Nowa Panorama Literatury Polskiej, Andrzej Gronczewski urodził się 3 października 1940 roku w Warszawie. W 1945 roku przeniósł się z rodziną do Inowrocławia, gdzie ukończył szkołę podstawową i w 1954 roku rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza. W następnym roku powrócił do Warszawy i kontynuował edukację w Liceum im. Władysława IV, w 1958 roku otrzymał świadectwo maturalne. Następnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1960 roku debiutował jako prozaik na łamach „Współczesności” opowiadaniem „Laboratorium”, a w następnym roku opublikował w „Nowej Kulturze” pierwszą recenzję książkową zatytułowaną „Bez retuszu” o książce Grzegorza Timofiejewa „Człowiek jest nagi”. Po uzyskaniu tytułu magistra w 1963 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta (później starszego asystenta) na Wydziale Filologii Polskiej UW. W pracy naukowej zajął …
Wyświetlono 25% materiału - 191 słów. Całość materiału zawiera 767 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się