Czwartek, 5 listopada 2020
Człowiek mediów i dyrektor biblioteki

Zmarł Ryszard Miazek (18 maja 1945-29 października 2020), zasłużony działacz ruchu ludowego. Był dziennikarzem i publicystą, pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji – był rzecznikiem prasowym rządu kierowanego przez Waldemara Pawlaka (1992), członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (1993-1996), prezesem zarządu TVP (1996-1998), prezesem zarządu Polskiego Radia (2000-2002) oraz dyrektorem Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie (2003-2015), z przerwą, kiedy był zastępcą dyrektora Mazowieckiego Centrum Kultury. Do końca lipca 2016 roku był zatrudniony w Centralnej Bibliotece Rolniczej jako redaktor naczelny kwartalnika „Kultura Wsi”. Po zakończeniu pracy w CBR został kierownikiem działu naukowo-oświatowego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

W roku 1980 ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Rolnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a w 1987 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. W latach 1966-1973 pracował w radach narodowych. Następnie, do 1978 roku, był kierownikiem działu w redakcji czasopisma „Plon”. Od 1983 do 1987 roku zajmował stanowisko starszego asystenta w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W latach 1991-1992 pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma „Wieś i Państwo”, a w latach 1998-2000 „Zielonego Sztandaru”. Był także komentatorem „Rzeczpospolitej”.

Działał w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, w 1990 został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pod koniec lat 90. pełnił funkcję rzecznika prasowego tej partii.

„Szef spolegliwy, przyzwoity człowiek” czytamy w jednym z licznych nekrologów zamieszczonych w minionych dniach na łamach „Gazety Stołecznej”. W innym nekrologu popisanym przez osoby, „którym dane było współpracować i czerpać z Jego wielkiej mądrości, szlachetności, odwagi, entuzjazmu i dobroci” napisano też, że „był jednym z tych Sprawiedliwych Mężów, jakich Pan szukał, pragnąc ocalić słynne biblijne miasto”. W nekrologu podpisanym przez żonę, synów, wnuki i rodzinę czytamy, że Ryszard Miazek „wspaniałym i dobrym Człowiekiem. Kochanym Mężem, Tatą i Dziadkiem”, a także „oddanym Polsce patriotą i społecznikiem, wieloletnim działaczem ruchu ludowego, medioznawczą, historykiem, ekonomistą, intelektualistą i publicystą”. Był też „inicjatorem niezliczonych przedsięwzięć społecznych i kulturalnych”.

Znaczący i nie często spotykany jest nekrolog podpisany przez cały zarząd Polskiego Radia II kadencji (2000-2002), w skład którego wchodzili podpisani w tym miejscu Andrzej Siezieniewski, Beata Jaworska, Henryk Cichecki, Stanisław Kolbusz i Rafał Skąpski.

Jarosław Kalinowski, przewodniczący Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, napisał, że Ryszard Miazek był „oddanym idei Ludowca, wyjątkowo serdeczny i dobry Kolega”.

Ryszard Miazek był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla rozwoju mediów audiowizualnych (2014).  W 2002 roku w uznaniu „wybitnych zasług dla radia publicznego” otrzymał nagrodę Złoty Mikrofon (przyznaną wtedy po raz pierwszy w historii), a w 2015 roku otrzymał Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.

Pożegnanie Ryszarda Miazka odbyła się w środę 4 listopada w kościele pw. św. Jadwigi w Milanówku, a pogrzeb na pobliskim Cmentarzu Parafialnym.

Podaj dalej
Autor: (fran)