Poniedziałek, 6 lutego 2023
Autor kilkudziesięciu książek

3 lutego w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu.

Urodzony w 1935 roku w Borysławiu polityk izraelski, dyplomata, profesor nauk politycznych, dziennikarz, autor książek. Był między innymi przewodniczącym Knesetu, ambasadorem Izraela w Polsce i przewodniczącym Rady Instytutu Yad Vashem, który przyznaje medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Zasłynął jako autor kilkudziesięciu książek o tematyce politycznej, socjologicznej, a także dotyczących II wojny światowej oraz adresowanych do dzieci i młodzieży. Prowadził wykłady na Uniwersytecie Warszawskim, publikował w wielu polskich dziennikach i czasopismach.

W osobistej rozmowie wydanej w tomie „Pamiętam” nie tylko odsłania tragiczne koleje swojego życia, ale również  opowiada o patriotyzmie, narodowych stereotypach, kręgosłupie moralnym, roli prawdy w historii narodów oraz starości i okruchach szczęścia.

W czasie II wojny światowej przez ponad dwa lata ukrywał się wraz z rodzicami. O tych przeżyciach napisał potem w książce „Z jednej strony, z drugiej strony” (Prószyński i S-ka, 2005).

Napisał również m.in.: „Między nami” (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2005), „Z jednej strony, z drugiej stron” (z Elżbietą Cherezińską, Prószyński i S-ka, 2005), „Między narodami” (Rebis, 2008), „My Żydzi – między Izraelem a diasporą” (Austeria, 2009), „W dwóch światach” (z Tomaszem Dostatnim, Zysk i S-ka, 2010), „Ludzie i miejsca” (Wydawnictwo M, 2013), „Spotkania raz jeszcze” (Wydawnictwo M, 2015), „Pamiętam… Szewach Weiss rozmawia z Kamilą Drecką” (Wydawnictwo Literackie, 2018).

W 2004 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował Weissa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda przyznał mu najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego – “w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael”.

Weiss był doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Podaj dalej
Autor: W