Czwartek, 12 stycznia 2023

9 stycznia zmarł Wacław Sadkowski, krytyk literacki, historyk literatury, eseista, autor wielu książek, tłumacz z języków angielskiego i francuskiego, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika “Literatura na Świecie”.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką “Zasłużony Działacz Kultury”.

Miał 89 lat.

Jego ostatnia książka – „Ktoś taki jak Ty” – ukazała się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Studio Emka. Pisze w niej, że gdy miał 64 lata, dowiedział się przypadkowo, że Monika i Józef Wacław Rola Sadkowscy nie byli wcale jego rodzicami. Nie mógł już ich o nic zapytać, bo nie żyli. Nad ich grobem wyraził natomiast wdzięczność za to, że „byli tak wspaniali i szlachetni i że wprowadzili mnie do swych rodzin tak idealnie czystych” oraz za „oszczędzenie mi bękarckiego losu (…). Moi nowi rodzice pragnęli, bym miał normalne, rodzinne dzieciństwo, a następnie tyle jeszcze, ile się da, spokoju osobistego”. Tajemnica wyjawiona przez członka rodziny stała się przyczynkiem do analizy swojej przeszłości. Ze strzępów wspomnień układa swoją opowieść, próbuje dowiedzieć się więcej o swoich bliskich, którzy go wychowali, a pośrednio o sobie samym.

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 stycznia o godz. 11.30 w Sali Dużej Domu Pogrzebowego Służew, ul. Fosa 19a w Warszawie.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. ET