Poniedziałek, 20 marca 2023

17 marca w Amsterdamie zmarła chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić. Miała 73 lata.

“Ze smutkiem informujemy o odejściu Dubravki Ugrešić. Dubravka zmarła dzisiaj, 17 marca 2023 roku, w Amsterdamie w otoczeniu przyjaciół i swojej rodziny” – poinformował Zagrzebski Instytut Multimedialny.

Jak donoszą chorwackie media, pisarka zmarła po “krótkiej i ciężkiej chorobie”.

“Bardzo smutna wiadomość. Zmarła Dubravka Ugresic, autorka moich ukochanych esejów ‘Czytanie wzbronione’, ‘Amerykański fikcjonarz’, ‘Nikogo nie ma w domu’, ‘Kultura kłamstwa’. Jedna z ważniejszych moich pisarskich nauczycielek, tłumacząca jak być imigrantką z Europy Środkowo-Wschodniej na Zachodzie, jak być pisarką i nie zwariować… niesamowicie błyskotliwa, zabawna, a zarazem zawsze melancholijna, poważna i głęboka. Wspaniała i nie do zastąpienia. Za rzadko czytana ostatnimi czasy…” – napisała w mediach społecznościowych Katarzyna Tubylewicz.

Dubravka Ugrešić urodziła się 27 marca 1949 roku w Kutinie. Studiowała literaturę i rusycystykę na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych uniwersytetu w Zagrzebiu. Przez przeszło 20 lat pracowała w Instytucie Teorii Literatury na tej uczelni. Debiutowała w latach siedemdziesiątych.  W 1993 roku z przyczyn politycznych opuściła Chorwację. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Holandii.

Wśród jej książek, które przetłumaczono na język polski znalazły się m.in. “Amerykański fikcjonarz”, “Baba Jaga zniosła jajo”, “Czytanie wzbronione”, “Kultura kłamstwa”, “Życie jest bajką” czy “Ministerstwo bólu” (nominacja do Nagrody Literackiej Europy Środkowej “Angelus”.

Przeczytaj recenzję książki “Lis” Dubravki Ugrešić  z Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Autor: ET, fot. Judith Jockel, Fraktura