Poniedziałek, 20 listopada 2023

Utwór „Królestwo bezprzestrzenne” autorstwa Tomasza Wybranowskiego został uhonorowany nagrodą Wiersz Roku 2023 przez Związek Pisarzy Katolickich.

Jak napisano w komunikacie, utwór wyróżniony przez kapitułę stanowi „swoisty dialog z Bogiem”. „W zdumiewający sposób koresponduje z aktualnymi wydarzeniami, konfliktami i rozlewającą się na świecie niepewności” – czytamy.

Zdaniem jury konkursowego wiersz „Królestwo bezprzestrzenne” autorstwa Tomasza Wybranowskiego niesie „olbrzymi ładunek filozoficzny, pokazuje człowieka w świecie rozchwianym, pełnym sprzeczności, w którym łatwo być zagubionym i w którym wiara w Boga jest azymutem postępowania”.

Utwór, jak czytamy w komunikacie, „odnosi się do rosnącego napięcia i niepewności, potęgowanej przez przemocowe rozwiązywanie konfliktów i kryzysów”.

„Z drugiej strony poeta dostrzega, że wszystkie emocje powoli się wyczerpują, co pokazuje, że ze spokojem, choć nieobojętnością, trzeba mierzyć się ze współczesnymi wyzwaniami. Pomocna jest w tym wiara w Boga, która stanowi rodzaj zapewnienia” – oceniono w komunikacie.

W Kapitule Konkursu „Wiersz Roku” zasiadają Juliusz Erazm Bolek (przewodniczący, pisarz i laureat nagrody), Tomasz J. Chlebowski (poeta, laureat nagrody), Miłosz Manasterski (pisarz, dziennikarz), Jerzy Mosoń (publicysta) i Zbigniew Wacław Kowalewski (dokumentalista i pisarz).

Tomasz Wybranowski jest dziennikarzem, publicystą, radiowcem, poetą i pisarzem. Ukończył Wydział Filologii Polskiej, jest doktorantem Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Autor m.in. czterech tomików wierszy: „Oczy, które…” (1990 r.), „Czekanie na świt” (1992 r.), „Biały” (1995 r.), „Nocne Czuwanie” (2012 r.) i „Zaklinator” (2019 r.).

Związek Pisarzy Katolickich to stowarzyszenie nawiązujące do tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie – nieistniejącej w latach PRL. Związek m.in. promuje i popularyzuje literaturę o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych, organizując konkurs na Wiersz Roku. W poprzednich latach wyróżnieniem tym nagrodzono poemat „Corrida” Juliusza Erazma Bolka (2017 r.), pieśń „Bogurodzica” (2018 r.), „Sonet III” autorstwa Marka Czuku (2019 r.), „Śpieszmy się” ks. Jana Twardowskiego (2020 r.), „List do Zalęknionych” Tomasza J. Chlebowskiego (2021 r.) i „Świętości dowodu” Dariusza Węcławskiego (2022 r.).

 

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP