Jak wyglądało życie przedwojennego nauczyciela? Dr hab. Piotr Gołdyn analizuje życie codzienne polskich, ukraińskich i czeskich nauczycieli, także w Autonomii Śląskiej. Opisuje status materialny i społeczny pedagogów, ich wykształcenie, kariery i warunki pracy na tle przedwojennego systemu oświaty, programu nauczania i metodologii. Wskazuje na trudną dziś do wyobrażenia skalę wyzwań w odrodzonym państwie, w którym brak lokali, ubóstwo wyposażenia i problemy z podręcznikami okazały się niczym wobec spustoszeń, jakie poczyniły rusyfikacja i germanizacja.
A jak wyglądał status nauczycieli? Czy powtarzane z nostalgią przez tyle dekad po II wojnie światowej opinie o wyjątkowo wysokim poziomie przedwojennego kształcenia i elitarnym charakterze tej grupy zawodowej są prawdą czy mitem? Piotr Gołdyn stara się odpowiedzieć na te i inne pytania, przyglądając się między innymi edukacji własnej nauczycieli, ich karierom, mentalności i misji.
W reaktywowanej serii Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazały się dotychczas: „Życie codzienne w podróżach po Europie w XVI i XVII w.” Antoniego Mączaka, „Życie codzienne w Londynie Dickensa” Judith Flanders i „Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku” Władysława Czaplińskiego i Józefa Długosza.
***
Dr hab. Piotr Gołdyn (ur. 1973 w Piotrkowie Kujawskim) jest historykiem wychowania, pedagogiem i autorem ponad dwustu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Był wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektorem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Obecnie jest związany z Uniwersytetem Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Polonia Maior Orientalis”
Piotr Gołdyn
„Życie codzienne nauczycieli w II Rzeczpospolitej”