Wtorek, 25 maja 2021
Energiczny staruszek z planami na przyszłość
Wydawnictwo Nasza Księgarnia kończy 100 lat! Ten radosny jubileusz jest świetną okazją do wspominania historii wydawnictwa, ale też (a może przede wszystkim!) do patrzenia w przyszłość i myślenia o kolejnych drogach rozwoju. Zacznijmy jednak od początku. Rok 1921 był trudny. Trzy lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, świeżo po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, kraj był zlepiony z pozostałości trzech różnych zaborów o zupełnie innych ustrojach prawnych, zwyczajach czy systemach edukacji. Tym, którzy próbowali zunifikować program szkolny, doskwierał brak podręczników, literatury fachowej i lektur. Dlatego dzięki dużemu zaangażowaniu działaczy Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych powstała „Nasza Księgarnia” Spółka Akcyjna Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. Oficyna miała zająć się w pierwszej kolejności wydawaniem podręczników i zaopatrzeniem szkół w pomoce naukowe, a w dalszej perspektywie – publikacją książek dla dzieci oraz podręczników dla nauczycieli. Mimo trudności, które były odzwierciedleniem problemów całego młodego państwa, oficyna opublikowała do 1939 roku aż 454 pozycje, w tym popularne i wydawane do dzisiaj „Z przygód krasnala Hałabały” Lucyny Krzemienieckiej, „Puc, Bursztyn i goście” Jana Grabowskiego czy książki Czesława Centkiewicza o Anaruku. 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Po wojnie obronnej, kiedy Niemcy rozpoczęli okupację, zakazali działalności wydawniczej oraz korzystania z przedwojennych polskich podręczników w szkołach. By wydawnictwo mogło w jakikolwiek sposób legalnie działać, upozorowano jego sprzedaż osobie prywatnej (działaczowi przedwojennego Związku Nauczycielstwa Polskiego, a później konspiracyjnemu członkowi Tajnej Organizacji Nauczycielskiej). Po takiej formalnej zmianie „Nasza Księgarnia” otrzymała pozwolenie na prowadzenie sklepu księgarsko-papierniczego. Ta fasada umożliwiła działalność konspiracyjną, która polegała na wydawaniu (z narażeniem życia wszystkich zaangażowanych osób!) książek tak potrzebnych w tajnym nauczaniu. Ponadto sklep stał się centralnym ośrodkiem konspiracyjnej działalności pedagogów i punktem spotkań działaczy Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. „Nasza Księgarnia” w czasie wojny rozkolportowała wydrukowane przed …
Wyświetlono 25% materiału - 280 słów. Całość materiału zawiera 1122 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się