Poniedziałek, 24 września 2012
Polski nauczyciel pracuje najmniej w Europie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru336
„2 godziny i 42 minuty – tyle średnio dziennie pracuje polski nauczyciel przy tablicy. Statystycznie spędza w szkole jeszcze 12 minut. Kolejna edycja badań OECD potwierdza fakt, że polscy pedagodzy mają najmniej zajęć dydaktycznych na świecie. Poza lekcjami spędzają także najmniej czasu w szkołach, zaledwie połowę tego, co ich koledzy po fachu z innych państw UE” – poinformowała „Rzeczpospolita” (wydanie z 11 września) w artykule pod złośliwym tytułem „Pracowity jak nauczyciel”. W Polsce nauczyciel pracuje 540 godzin rocznie, dla przykładu w Hiszpanii – 1140 godzin, czyli ponad dwa razy tyle, co nasz. W USA nauczyciel w kieracie jest 1381 godzin, na Islandii pracuje 1650 godzin, w Chile – 1804 godziny. Nigdzie nie pracuje tak krótko jak w Polsce. Prawdopodobnie nigdzie też nie jest tak bardzo niezadowolony ze swojej pracy jak w Polsce. „Rzeczpospolita” podaje, że: „nauczyciel szkoły podstawowej przy tablicy spędza rocznie …
Wyświetlono 25% materiału - 142 słów. Całość materiału zawiera 571 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się