Poniedziałek, 9 maja 2016
Rozmowa z Agnieszką Haską i Jerzym Stachowiakiem, autorami książki 'Bezlitosne'
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru4/2016
- Skąd w międzywojennej Polsce wzięła się tak duża liczba kobietagentek? Której z nich należy się palma pierwszeństwa? - Rzeczywiście, w dwudziestoleciu międzywojennym afery szpiegowskie były na porządku dziennym tak bardzo, że trafiały do kultury popularnej - wystarczy tu przypomnieć film "Szpieg w masce" z 1933 roku. Wbrew stereotypowi, w werbunku kobiet nie liczyła się tylko uroda czy zdolności uwodzenia, ale przede wszystkim spryt i zdolności. Agentek, pracujących dla Niemiec oraz Związku Radzieckiego było wiele, ale chyba najciekawsza jest działalność Pauliny Tyszewskiej i jej współpracowników, szpiegujących dla Polski w Wolnym Mieście Gdańsku. Tyszewska była partnerką zastępcy kierownika gdańskiej placówki wywiadowczej Abwehry, Kohtza; w …
Wyświetlono 25% materiału - 103 słów. Całość materiału zawiera 412 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki