Niedziela, 17 maja 2009
Najważniejsze książki XX wieku
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2009
W futurystycznym i zdehumanizowanym świecie jedynym nośnikiem duchowych wartości są książki. Stanowią one zagrożenie dla władzy, kontrolującej pogrążone w bezmyślnym konsumpcjonizmie społeczeństwo, dlatego podejmuje ona decyzję o ich zniszczeniu. Guy Montag jest strażakiem w państwie przyszłości. Książki są w nim zakazane i przeznaczone do zniszczenia. Tą ostatnią czynnością zajmują się właśnie strażacy, którzy nie gaszą już pożarów – bo wszystkie domy zostały zbudowane z materiałów niepalnych – lecz rozpalają stosy. Stosy dla słowa pisanego. A papier zaczyna płonąć właśnie w tytułowej temperaturze 451 stopni w skali Fahrenheita (czyli 232,78 stopni Celsjusza). Montag żyje z żoną Lindą w wygodnym domu, gdzie ich jedyną rozrywką jest oglądanie interaktywnej telewizji na wielkim jak ściana ekranie. Pod wpływem spotkań z młodą kobietą z sąsiedztwa, Klarysą, strażak ulega fascynacji książkami. Pożycza je z tajnej biblioteki i pochłania jedna za drugą. Pewnego dnia, kiedy wyrusza na kolejną akcję, ze zdumieniem zauważa, że ekipa zatrzymuje się przy jego domu. Okazało się, że Linda odkryła książki Montaga i doniosła na niego. Kiedy Guy sprzeciwia się spaleniu książek, jego przełożony, Bertie, chce do niego strzelić. Montag zabija go miotaczem płomieni i ucieka. Przyłącza się do żyjących w lasach banitów, ludzi wyjętych spod prawa, którzy aby ocalić zawartość książek uczą się ich na pamięć. W ten sposób, nawet po spaleniu wszystkich dzieł zapisanych, przetrwają one w umysłach ludzi, tych najbardziej niezwykłych opozycjonistów w dziejach świata. Ziemianie na Marsie „451 stopni Fahrenheita” to pierwsza powieść Raya Bradbury’ego, urodzonego w 1920 roku amerykańskiego pisarza, …
Wyświetlono 25% materiału - 242 słów. Całość materiału zawiera 971 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się