Czwartek, 29 grudnia 2011
Nowa polska czcionka narodowa...
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru317
Od pół roku mamy nowy krój pisma – według autora specjalnie nadający się do składu tekstów w języku polskim. Kilka historii o polskim kroju Jest on owocem pracy doktorskiej Tomasza Wełny obronionej na krakowskiej ASP. Punktem wyjścia była odmienność języka polskiego i potrzeba utworzenia dodatkowych znaków oddających nasze głoski. Tu przywołany Jan Januszowski i jego „Nowy Karakter Polski” (1594) – konsultowany ponoć przez Jana Kochanowskiego. Na marginesie dodam, że Kochanowski mógł formułować uwagi o ortografii polskiej i jej zasadach, ale nie o samej czcionce, bo gdy ukazał się drukiem „Nowy karakter polski” – traktat o polskiej ortografii, to Jan z Czarnolasu od 10 lat już nie żył. Potem długo, długo nic, polscy drukarze używali czcionek przywiezionych z zachodu, aż w XX wieku, gdy znów pojawiliśmy się na mapie, podjęto próby stworzenia czcionek do druku polskich tekstów. W naszym języku mamy inne zestawienia liter niż w językach zachodnich, czy łacinie, przez to tekst polski wygląda zbyt kanciasto, ostro. W 1928 roku Adam Półtawski zaprojektował swoją Antykwę, używaną również po wojnie, aż w roku 1960 pojawiła się Antykwa Toruńska (projekt Zygfryda Gardzielewskiego). Kroje te mogę zaprezentować dzięki grupie pasjonatów GUST i ich projektowi digitalizacji oryginalnych polskich czcionek z zachowanych druków. Później mieliśmy nieśmiałe jaskółki w latach 70-tych (w 1974 roku odbyła się w Polsce konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Typograficznego ATypi). Kiedy nastała cyfrowa rzeczywistość pojawiły się nowe projekty np. Artur Frankowski „dorobił” do antykwy krój bezszeryfowy – Grotesk Polski (niestety nie dam próbki tego pisma, bo nie mam tego fontu w …
Wyświetlono 25% materiału - 248 słów. Całość materiału zawiera 994 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się