Poniedziałek, 5 października 2009
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2009
Szukałem niedawno w księgarniach pozycji, którą nazwać by można „opisaniem Polski”. Nie przewodnika czy też albumu fotografii, ale właśnie opisu kraju, gawędziarskiego, z anegdotami i plotkami, nie zamykającego się w kręgu porównań z minionymi latami, dalekiego od polityki. Trudne zadanie, wręcz niemożliwe. Nawet Steffen Möller, choć najbliższy ideału, też nie spełniał w pełni kryteriów poszukiwań – opowiada tyleż o Polsce, co o sobie. Inni autorzy nie pasowali mi zupełnie – serio to wszystko pisane, bez humoru, z jakąś złością podskórną, z nadmierną rewerencją. Albo ten nasz kraj taki smętny, albo skrybowie wysilić się nie potrafią. Uderzyło mnie to przy lekturze „Adventures on the High Teas” Stuarta Maconiego (Ebury Press), książki, której autor, dziennikarz i prezenter radiowy, nadał podtytuł „W poszukiwaniu środkowej Anglii”. Owa „Middle England” jest regionem pozwalającym się zakreślić na mapie, ale zarazem stanowi koncepcję z obszaru socjologii i antropologii społecznej. Przygotowując książkę, wybrał się w podróż po kraju – podobnie zrobili często przez niego wspominany George Orwell i (wymieniony jedynie w zajawce) Bill Bryson. Maconie daje czytelnikowi zajmujący, żywy i erudycyjny portret kraju, ludzi, obyczajów, pełen niespodzianek i „skoków w bok”. Co sprawia, że książka jest świetną wciągającą lekturą, to jego trafne i zabawne oceny – największą zaletą popularnego w latach 70. serialu telewizyjnego był krągły tyłeczek głównej aktorki (ale nie tylko za to serial był lubiany); nie ma co żałować klasycznych starych pubów, bo można w nich było tylko urżnąć się z nudów kiepskim piwem – oraz zaskakujące połączenia faktów: „Gdyby nie ten trudny szczeniak z Reading i jego nie znajdujący klientów magnum opus, nie byłoby całego imperium Virgin”. Mowa o Mike’u Oldfieldzie, kompozytorze „Tubular Bells”, …
Wyświetlono 25% materiału - 269 słów. Całość materiału zawiera 1079 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się