Czwartek, 2 grudnia 2021
Umarł Ryszard Filipski. Wiadomość tę podano dopiero po pochówku aktora, ponieważ wolą zmarłego było odejść bez medialnego rozgłosu. Pogrzeb odbył się w otoczeniu najbliżej rodziny. Janusz Majewski w memuarach pt. „Ostatni klaps” podsumował go tak: „Był, w  moim przekonaniu, jednym z najlepszych, najbardziej filmowych aktorów, jacy pojawili się w Polsce. (...) Sama prawda, silna osobowość, budzący zaufanie zabijaka. Emanowała z niego siła i wiarygodność, niezależnie od tego, czy grał postać pozytywną, czy negatywną”. A Bernard Ładysz wyraził to lapidarniej: „Aktor z bożej łaski”. Cezurę w CV Filipskiego stanowiła data 13 grudnia 1981 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce spowodowało, że na lat kilkanaście zerwał z kinem, teatrem, radiem i telewizją. Osiadł na Zamojszczyźnie, gdzie hodował konie. Wtedy też napisał powieść pod enigmatycznym tytułem „Mnehomo”, która premiery doczekała się już w  III  Rzeczpospolitej. Był rok 1993, więc spodziewano się, modnej wtedy, literatury rozrachunkowej z epoką ancien regime. Tym większe było zatem zaskoczenie podczas spotkania autorskiego w klubie im. Włodzimierza Pietrzaka, gdy wyszło na jaw, że jest to beletrystyka. Nawiązująca w  założeniu formalnie i stylistycznie – co podkreślał autor czytający fragmenty książki – do jego ulubionych pisarzy: Knuta Hamsuna, Louisa-Ferdinanda Céline­ ’a oraz Iwana Bunina. Ta przemilczana przez media …
Wyświetlono 25% materiału - 197 słów. Całość materiału zawiera 790 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się