Wtorek, 24 maja 2022
Kultowa seria Gunilli Bergström
Pierwsza książka o Alfonsie Åbergu ukazała się w Szwecji w 1972 roku. W Polsce dzieci poznały tego rezolutnego chłopca jako Alberta Albertsona dopiero czterdzieści lat później. Właśnie trafia do czytelników „Albert mówi NIE”, dwudziesty już tom serii, wydawanej przez Zakamarki w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej. Międzynarodowa popularność historii o szwedzkim chłopcu (przetłumaczone na 35 języków i wydane w niemal 10 mln egzemplarzy) − stanowi fenomen kulturowy. Na podstawie tej serii powstały seriale filmowe, przedstawienia teatralne, aplikacje cyfrowe do zabaw z bohaterami. W Göteborgu można odwiedzić muzeum, w którym odtworzono przestrzenie i sprzęty wykreowane w książkach. Autorka i ilustratorka Gunilla Bergström (1942-2021) została uhonorowana najwyższymi nagrodami za swoją twórczość. Gdzie leży źródło jej sukcesu i co z tego wynika dla czytelników? Buduj całożyciowy zasób Książki o Albercie można czytać według różnych kluczy: dobierając wiek bohatera (ma 4/5/6/7 lat) do etapu rozwojowego dziecka; szukając przygód związanych z określonymi sytuacjami życiowymi (np. urodziny, święta, przygotowanie do snu, wychodzenie do przedszkola, szkolna inicjacja); koncentrując się na temacie budowania relacji (z rówieśnikami, młodszymi i starszymi dziećmi oraz z dorosłymi); gromadząc kolekcję tekstów o trudnych emocjach (strachu, znudzeniu, złości, osamotnieniu). Każdy z tytułów prowokuje do wejścia z dzieckiem w dialog, stawiania pytań o świat jego doznań i doświadczeń. Każda książka podsuwa garść pomysłów na kreatywne zabawy i zróżnicowane aktywności (budowanie domku na drzewie, konstruowanie latających pojazdów, robienie kolejki linowej, odczytywanie godzin na zegarze, organizowanie przyjęcia itp.). Mój zachwyt nieodmiennie wzbudzają te części serii, które będą procentować w …
Wyświetlono 25% materiału - 240 słów. Całość materiału zawiera 963 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się