Poniedziałek, 13 lipca 2009
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru251
Przekonanie o tym, że zawód pisarza wpisany jest w jakiś inny, wyższy porządek rzeczy, który literata uprawnia do odgrywania roli mędrca w sprawach wszelkich, ma długą tradycję, ale nie na tyle długą, żeby nie budziło zasadniczych wątpliwości. Jednak owa potrzeba i tęsknota za większą populacją Mickiewiczów, Słowackich, Norwidów, Miłoszów, Różewiczów okazuje się na tyle silna i przemożna, że co jakiś czas muszą odezwać się głośno ci, którym mizeria codzienności w tym względzie odbiera chęć czytania. W 26. numerze „Newsweeka” Piotr Bratkowski, lamentując nad nierealizowaniem przez polskich pisarzy społecznych i duchowych potrzeb narodu, zatęsknił za etosem. Odpór Bratkowskiemu dał Jerzy Pilch w brawurowym – jak zwykle! – felietonie pt. „Z punktu widzenia wisienki”. Powiada Pilch: „Piotr Bratkowski wszczyna rytualne biadania nad brakiem społecznego, obywatelskiego, publicznego i Bóg wie jakiego jeszcze zaangażowania dzisiejszych polskich pisarzy”. Fakt, nostalgia Bratkowskiego za wizją, w ramach której – żeby posłużyć się słowami Pilcha – „pisarz był duchowym przewodnikiem społeczeństwa, obojętnie, czy jako urzędowy inżynier dusz, czy jako lider niezależnej opinii publicznej”, wydaje się na oko dość infantylna, by nie rzec wprost: śmieszna. Śmieszna tym bardziej, że wniosek, jaki ostatecznie wysnuwa ze swoich wywodów Bratkowski, jest, łagodnie mówiąc… zaskakujący. Powiada mianowicie, że skutkiem „desakralizacji” zawodu pisarza jest ni mniej ni więcej spadające w Polsce czytelnictwo! Teza to zaskakująca, ale i – trzeba …
Wyświetlono 25% materiału - 215 słów. Całość materiału zawiera 863 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się