Czwartek, 16 lipca 2020
EKSPERCI O PATOLOGIACH I RATUNKU DLA BRANŻY
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 526 (13/2020)
Z inicjatywy think tanku Open Eyes Economy oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w  Krakowie powstał dokument o nazwie „Alert Kultura”. Jego częścią jest „Alert dla książki” opracowany przez znamienite grono ekspertów: prof. dr hab. Jerzy Hausner, prof. dr hab. Janusz Fogler, prof. dr Michał Komar, prof. dr hab. Jacek Purchla, prof. dr hab. Łukasz Ronduda, prof. dr hab. Tomasz Szlendak, Krzysztof Czyżewski, Alina Gałązka, Aldona Machnowska-Góra, dr Michał Niezabitowski, Paweł Łysak, Adam Opatowicz, Robert Piaskowski, dr Joanna Sanetra-Szeliga, Aleksandra Szymańska i Bogna Świątkowska. W opracowaniu „Alertu” uczestniczyli również: Urszula Chwalba, Łukasz Galusek, Szymon Kloska, Rafał Skąpski i Krzysztof Żwirski. W pierwszej części kilkustronicowego dokumentu przywołano aktualny stan czytelnictwa w Polsce oraz wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Polską Izbę Książki na temat sytuacji księgarzy i wydawców w obliczu pandemii. W jednym z akapitów wyliczono przeszkody w korzystaniu z rządowej tarczy antykryzysowej, lecz błędnie powołano się na badanie przeprowadzone wśród branży wydawniczo-księgarskiej przez Instytut Książki, a przecież wciąż chodzi o raport PIK. Dalszą część dokumentu zatytułowano: „Patologie rynku książki”. „Pandemia wyostrzyła systemowe problemy rynku książki. Kryzys narasta od wczesnych lat 90., kiedy całkowita deregulacja rynku i późniejsze, nierozważne ruchy rządzących (w tym wprowadzenie VAT na książki) doprowadziły do trwającej do dziś katastrofalnej w skutkach wojny cenowej, na której tracą wszyscy: wydawcy i  księgarze, zmuszani przez dużych graczy na rynku do udzielania wielkich, przewyższających niekiedy koszty produkcji rabatów, autorzy, redaktorzy i tłumacze zmuszani do przyjmowania minimalnych wynagrodzeń za swoją pracę …
Wyświetlono 25% materiału - 240 słów. Całość materiału zawiera 962 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się