Wtorek, 12 maja 2020
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 522 (9/2020)

Koalicja Letnich Festiwali Literackich zaapelowała do Jadwigi Emilewicz, wiceprezes Rady Ministrów, Ministra Rozwoju i Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o włączenie organizowanych przez nią wydarzeń do procesu tworzenia norm i inicjatyw dotyczących organizowania wydarzeń kulturalnych.

„Jesteśmy przekonani, że literackie wydarzenia festiwalowe powinny zostać dopuszczone do realizacji na drugim etapie znoszenia ograniczeń – razem z otwarciem instytucji kultury takich jak biblioteki, muzea i galerie sztuki” – napisano.

„Organizowane przez nas wydarzenia, takie jak spotkania autorskie i dyskusje literackie nie są imprezami masowymi z punktu rozumienia ustawy. Połączone w cykl festiwalowy odbywają się często w plenerze i w przestrzeniach, w których bardzo łatwo zachować bezpieczny dystans społeczny. Sama formuła spotkań z literaturą jest kameralna, a publiczność odpowiedzialna i spokojna” – czytamy w liście.

Jak podkreślono w apelu: „Festiwale literackie działają na styku kultury i turystyki. Co roku swoją jakością i programem, przyciągają odbiorców, mają ogromny wpływ na lokalną branżę turystyczną, promocję miejscowości i lokalne przedsiębiorstwa. Miasta wypracowują już specjalne strategie dla branży turystycznej, a hotele i restauracje mają w kolejnym etapie powrócić do normalności, tylko festiwale wciąż pozostają bez procedur z maksymalnie oddalonym terminem możliwości funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Mamy świadomość, że stan czytelnictwa w Polsce jeszcze przed pandemią był niezadawalający, natomiast teraz grozi zupełną katastrofą. A festiwale literackie zawsze były mocnym wsparciem dla rynku książki: autorów, tłumaczy, wydawnictw i czytelników”.

Zaproponowano konkretne rozwiązania: obowiązkowe zapisy na każdy dzień festiwalu/ wydarzenie, pozwalające mieć dokładny wpływ na ilość uczestników, a nawet na ich wiek, jeśli będzie to konieczne, zachowanie pomiędzy uczestnikami wydarzenia bezpiecznego dystansu społecznego w postaci dwóch metrów odległości, wpuszczanie osób na wydarzenia tylko w maseczkach, z zachowaniem reżimu sanitarnego, obowiązkowa dezynfekcja rąk i zakładanie rękawiczek na targach książek/stoiskach sprzedażowych, nagrywanie wydarzeń z ograniczoną publicznością i udostępnianie ich w sieci.

Sygnatariusze pisma (w kolejności terminów wydarzeń): Izabelińskie Spotkania z Książką, Non-Fiction Festiwal Kraków, Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Zakopiański Festiwal Literacki, Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej, Literacki Sopot, Miedzianka Fest.

Autor: (et)