Piątek, 10 września 2010
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru64
Po raz pierwszy prezentujemy Państwu tegoroczne, cząstkowe dane dotyczące księgarskiego rynku aukcyjnego. Skłoniły nas do tego, docierające głosy zaniepokojenia osób związanych z branżą antykwaryczną – organizatorów aukcji, antykwariuszy oraz klientów. W okresie od stycznia do końca czerwca odbyło się osiem aukcji zorganizowanych przez dziewięć firm. Łącznie wystawiono do sprzedaży 8387 obiektów, których suma cen wywoławczych wynosiła 4 657 939 zł. Niestety, w kilku przypadkach aukcje nie przyniosły spodziewanego wyniku, a można powiedzieć, że niepokojąco zaskoczyły obserwatorów. Dokładniejsze dane przedstawia poniższa tabela. Jak widzimy, w minionych miesiącach znacznie spadł stosunek prezentowanej oferty do zawieranych transakcji. Dom Aukcyjny Lamus zanotował tylko nieznaczny spadek w tym wskaźniku (71 proc. sprzedanych obiektów w porównaniu z 77 proc. w pierwszym półroczu 2008 roku i tyleż w 2009 roku), Rara Avis, Antykwariat Wójtowicz, Krakowski Antykwariat Naukowy i Warszawski Antykwariat Naukowy Logos stale utrzymują skuteczność prezentowanej oferty w przedziale 60-70 proc., jednak niepokojące sygnały otrzymujemy z Domu Aukcyjnego Okna Sztuki i Antykwariatu „TOM” – odpowiednio 28,96 proc. i 39,37 proc. Co prawda aukcja przeprowadzona 20 czerwca ubiegłego roku przez DA Okna Sztuki również miała niewielki wskaźnik sprzedaży – 39,76 proc. – jednak było to spowodowane, według mojej opinii, późną dystrybucją …
Wyświetlono 25% materiału - 193 słów. Całość materiału zawiera 773 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się